Reklama

13 posterunek

Ocena
serialu
8
Bardzo dobry
Ocen: 634
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Paweł Burczyk: Jak potoczyło się życie Luksusa z "13 Posterunku"?

Zasłynął z komediowej roli Luksusa w kultowym "13 Posterunku". Przeżył w swoim życiu rozczarowanie miłosne, a później znalazł ciepło i stabilizację u boku młodej brunetki. Teraz inspiruje innych. Paweł Burczyk zadebiutował 30 lat temu, jak potoczyła się jego kariera? Sprawdźcie!

Paweł Burczyk urodził się 17 stycznia 1969 roku w Elblągu, a jego rodzicami są aktorzy Stefan Burczyk i Irena Telesz-Burczyk. Swoje pierwsze kroki w aktorstwie stawiał jako dziecko. W 1979 roku wystąpił w jednym z odcinków serialu "W słońcu i w deszczu".

Ukończył PWST w Warszawie w 1992 roku, a następnie w latach 1992-94 występował w Teatrze Dramatycznym, a później na deskach Teatru Polskiego w Bydgoszczy, Teatru Komedia czy Teatru Kamienica w Warszawie, z którym związany jest do dziś.

W 1992 roku zaliczył też pierwszy występ w filmie – dostał epizodyczną rolę w produkcji Jana Łomnickiego "Wielka wyspa".

Reklama

Serial "13. Posterunek" kopalnią młodych talentów

Jednak największą sławę przyniosła mu rola Luksusa w serialu "13 Posterunek". Charakterystyczny pseudonim bohatera nie jest przypadkowy. Luksus był wyjątkowym ekspertem od kobiet, a pozostali mieli go za "erotomana-gawędziarza".

"13 Posterunek" osiągnął wielki sukces w latach 90. Serial był dla wielu młodych aktorów możliwością zdobycia rozgłosu i nowych propozycji zawodowych. Nie inaczej było w przypadku Pawła Burczyka.

Choć słynie głównie z polsatowskiego serialu, Burczyk zagrał w ponad 60 produkcjach! Wystąpił między innymi w "Pierwszej miłości", "Na dobre i na złe", "Plebanii" czy "Czasie honoru". Nie stronił też od kina. Na dużym ekranie pojawił się w kontrowersyjnej "Szamance", "Sarze", "Złocie dezerterów", "Fuksie", "Świadku koronnym" czy oscarowej "Idzie".

On był wykładowcą, a ona młodą studentką. Jak długo trwała sielanka?

Lata 90. były intensywne dla Pawła Burczyka pod wieloma względami. W 1990 roku poznał swoją pierwszą wielką miłość – Annę Samusionek. Aktorka stanęła wtedy przed komisją podczas egzaminów do stołecznej PWST. Wśród egzaminatorów znalazł się Paweł Burczyk, który był wówczas najmłodszym wykładowcą Warszawskiej Szkoły Teatralnej. Nie oparł się młodej studentce, która dopiero zaczynała swoją karierę aktorską.

Chwilowe zauroczenie przerodziło się w poważny związek. Przez wiele lat para nie schodziła z nagłówków gazet i portali plotkarskich. Burczyk i Samusionek chętnie opowiadali o swoim związku, mówili w wywiadach o planowaniu dziecka, pozwalali na publikowanie w prasie zdjęć ich domu. Sielanka została nieoczekiwanie przerwana po 10 latach, gdy aktorzy ogłosili, że się rozwodzą.

Dlaczego się rozstali? Nic nie zostało powiedziane wprost. Anna Samusionek nie chciała wylewnie komentować rozwodu.

Koniec związku był burzliwy. Pierwsze plotki o rozstaniu aktorskiej pary pojawiły się pod koniec lata 1999 roku. Anna Samusionek przyjechała na festiwal filmowy w Gdyni w towarzystwie nikomu nieznanego mężczyzny. Paweł Burczyk również był wtedy obecny w Trójmieście i według niego to, co się działo pomiędzy tą dwójką nie wyglądało na niewinny flirt. Plotki o rozstaniu wkrótce potem zostały potwierdzone przez aktorską parę.

Złamane serce Pawła Burczyka

O ile Anna Samusionek szybko znalazła pocieszenie w ramionach Krzysztofa Zubera, to Paweł Burczyk nie mógł się podnieść po rozstaniu. Początkowo starał się za wszelką cenę uratować swoje małżeństwo z Anną, lecz jego starania poszły na marne. Anna była zakochana w kimś innym i wkrótce miała urodzić mu córkę.

Lecz i dla Burczyka przyszły słoneczne dni, a wraz z nimi nowa miłość. Znalazł szczęście u boku młodej brunetki, z którą odnowił znajomość w 2000 roku. Para poznała się w 1999 roku podczas Festiwalu Polskich Komedii w Lubomierzu, ale wtedy Paweł Burczyk był żonaty. Po rozwodzie wybrał się do Lubomierza i spotkał ze starą znajomą. Media szybko odkryły, że nowa wybranka jego serca to Olimpia, córka burmistrza Lubomierza – Olgierda Poniźnika - pomysłodawcy i animatora przeglądu polskich komedii.

Odnowienie znajomości było strzałem w dziesiątkę, bowiem rok później para wzięła ślub i są ze sobą do dziś. Mają dwoje dzieci – córkę Wiktorię i syna Maksymiliana.

Trudne chwile w życiu aktora

Życie rodzinne aktora nie było łatwe, los go nie oszczędził. W wieku 6 lat u jego córki Wiktorii zdiagnozowano autyzm. Odkąd skończyła 4 lata, rodzice zauważyli u niej niepokojące zachowania. Byli u różnych specjalistów, lecz żaden nie potrafił im pomóc. Wiktora żyła w swoim świecie, był z nią utrudniony kontakt, rozmawiała z niewidzialnymi ludźmi. W końcu, po dwóch latach udałosiępostawić prawidłową diagnozę. Okazało się, że Wiktoria ma zespół Aspergera.

Aktor wspomina ten czas:

Teraz, po latach wspólnej pracy, cierpliwości i poświęcenia, parze udało się zrozumieć czym jest autyzm i jak porozumiewać się z Wiktorią.

Małżeństwo dzieli się doświadczeniem i inspiruje innych

Paweł Burczyk i jego żona dzielą się swoimi doświadczeniami i starają się pomóc innym rodzicom dzieci z autyzmem. 

Jesienią 2018 roku ukazała się książka Pawła Burczyka i jego żony Olimpii "Hardy, Twardy, Najlepszy".

Od jakiegoś czasu aktor przymierza się do nakręcenia filmu fabularnego, na podstawie historii ich córki. Razem z żoną chce inspirować rodziców dzieci z autyzmem, by się nie poddawali i zawsze wierzyli w swoje dzieci.

Zobacz też:

Leszek Teleszyński i Alicja Jachiewicz byli najpiękniejszą parą w Krakowie. Dlaczego się rozstali?

Krzysztof Kołbasiuk złamał serce Dorocie Stalińskiej. Rzucił ją dla znanej aktorki!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL