Wybuchy metanu, pożary i zawały
Już od 30 listopada na antenie TVN serial fabularno-dokumentalny "Katastrofy górnicze".
Wybuchy metanu, pożary i zawały, kopalnie zalane wodą, a w obliczu tego dramatyczna walka o życie górników.
Historie największych polskich katastrof górniczych opowiedziane z perspektywy bohaterów, którzy cudem z nich ocaleli. Serial składa się z sześciu odcinków. Pierwszy z nich, pt. "Cicha akcja" już we wtorek, 30 listopada o godzinie 21.30.
Czterech doświadczonych ratowników i trzech górników schodzi do nieużywanego od lat wyrobiska. Rozbijają tamę zagradzającą wejście do chodnika i rozdzielają się na dwie grupy. Jedni zostają przy tamie, a drudzy podążają chodnikiem do czoła wyrobiska. Po kilkunastu minutach marszu dostrzegają na wskaźnikach zwiększony poziom stężenia metanu i małe stężenie tlenu. Górnicy, niemal jeden po drugim, zaczynają się osuwać na ziemię.
Z całej czwórki ratuje się tylko jeden - sztygar wentylacji. Ucieka do tamy, gdzie powiadamia o zdarzeniu tych, którzy tam zostali. Trzej górnicy niemal natychmiast ruszają na pomoc kolegom. Niestety kończy się to tragicznie i ginie jeden, kolejny, z nich? Pozostała dwójka, słaniając się na nogach wraca do tamy.
Od tego momentu rozpoczyna się regularna akcja ratunkowa. Wysoka temperatura, brak tlenu, przekroczony próg stężenia metanu powodują, że kilkudziesięciu ratowników nie może dojść do czterech ciał swoich kolegów. Podczas akcji dochodzi do kolejnej tragedii, w wyniku której znowu ginie człowiek?
Śledztwo w tej sprawie wykazało dramatyczny przebieg zdarzeń. Kopalnia chciała w sąsiedztwie starego wyrobiska, uruchomić nowe. Niezbędne jest do tego odpowiednie przygotowanie i zbadanie starego wyrobiska. Niezbędne, a zarazem bardzo kosztowne. Dlatego postanowiono obejść przepisy i przeprowadzić popularną w kopalniach, tzw. cichą akcję? Akcję, po której zostały tragiczne ślady?
"Katastrofy górnicze" to fabularno-dokumentalna opowieść nawiązująca swoim formatem do cyklu "Wielkie ucieczki".
W części dokumentalnej poznajemy bohaterów tych prawdziwych wydarzeń, które następnie są filmowo rekonstruowane w części fabularnej. Widz ma okazję towarzyszyć górnikom i ich rodzinom w życiu codziennym, które, pewnego dnia, kończy się dramatem. Od tego momentu, akcja filmu przenosi się na dół do kopalni, gdzie trwa akcja ratownicza. Fabuły pokazują to czego dotychczas widzowie nie mieli okazji widzieć - zmaganie się z tragedią przez poszkodowanych górników i walkę o ich życie.
Twórcy serialu nie ograniczają się tylko do suchej rekonstrukcji zdarzeń. Odwiedzają rodziny górników i pokazują widzom, czym w takich trudnych chwilach jest śląska rodzina?