Unifrance Rendez-Vous: byliśmy na przeglądzie najciekawszych francuskich nowości

Unifrance Rendez-Vous w Paryżu to prestiżowe wydarzenie dla francuskiej branży filmowej i nie tylko. Redakcja Interii miała okazję uczestniczyć w nim już drugi raz, przeprowadzając wywiady z aktorami i twórcami nowych produkcji. Jakie tytuły wkrótce będzie można oglądać w Polsce? Zdradzamy poniżej.

Unifrance Rendez-Vous w Paryżu to prestiżowe wydarzenie dla francuskiej branży filmowej i nie tylko. Redakcja Interii miała okazję uczestniczyć w nim już drugi raz, przeprowadzając wywiady z aktorami i twórcami nowych produkcji. Jakie tytuły wkrótce będzie można oglądać w Polsce? Zdradzamy poniżej.
Samuel Le Bihan /VALERY HACHE /AFP

Interia ponownie miała przyjemność uczestniczyć w Unifrance Rendez-Vous w Paryżu – corocznym wydarzeniu poświęconym francuskiej kinematografii i produkcjom serialowym. W trakcie przeglądu przeprowadziliśmy rozmowy z gwiazdami seriali i twórcami filmów dokumentalnych, a także uczestniczyliśmy w uroczystej ceremonii rozdania Nagród Lumières.

Unifrance Rendez-Vous w Paryżu to prestiżowe wydarzenie gromadzące dziennikarzy z całego świata, którzy przyjeżdżają, by spotkać się z najważniejszymi postaciami francuskiego kina. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 14–21 stycznia, a wywiady indywidualne i grupowe organizowano w eleganckim Hôtel Sofitel Arc de Triomphe. Interia miała okazję przeprowadzić rozmowy zarówno z aktorami i twórcami serialowymi, jak i z autorami filmów dokumentalnych.

Reklama

To już drugi raz, gdy redakcja Świata Seriali miała zaszczyt uczestniczyć w serialowej i telewizyjnej części. Tym razem porozmawialiśmy z gwiazdorem popularnego francuskiego kryminału "Alex Hugo" oraz twórcami produkcji dokumentalnych: "The Birth of Impressionism", "Legends of Paris" and "Kate Winslet – résolument actrice". Tytuły te będą wkrótce dostępne w Polsce.

Samuel Le Bihan: gwiazdor serialu "Alex Hugo" pracował kiedyś z Krzysztofem Kieślowskim

Francuz Samuel Le Bihan jest gwiazdą serialu kryminalnego "Alex Hugo". Produkcja ta od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Do tej pory powstało dziesięć sezonów. Wkrótce ukaże się jedenasta odsłona.

Tytułowy bohater to były policjant z Marsylii, który postanowił opuścić wielkie miasto i uciec od przemocy, której już nie był w stanie znieść. W poszukiwaniu spokoju zaszywa się w górach, jednak jego równowaga zostaje zakłócona przez wydarzenia, które mają tam miejsce.

Le Bihan w rozmowie z Interią podczas Unifrance Rendez-Vous opowiedział o pracy nad serialem. Na planie "Alex Hugo" jest już od ponad dekady.

"Niektóre odcinki są nakręcone klasycznie, ale inne zupełnie odbiegają od schematów. Trzeba odnaleźć w sobie przestrzeń emocjonalną, żeby w nich grać. Lubię, gdy coś mnie zaskakuje. W serialach telewizyjnych istnieje pewna konwencja, której należy się trzymać, ale staramy zaskakiwać siebie nawzajem. Każdy odcinek ma innego reżysera i scenarzystę, co w pewnym momencie przeradza się w rywalizację o to, kto stworzy najlepszy epizod" - opowiadał.

Samuel Le Bihan wiele lat temu wystąpił w epizodycznej, lecz zdecydowanie zapamiętanej roli w filmie Krzysztofa Kieślowskiego "Trzy kolory: Czerwony". Zagrał fotografa, który wykonał sesję głównej bohaterce. Kadr z tej wyjątkowej sceny jest znany widzom do dziś. Zapytany o występ, wrócił wspomnieniami do czasów pracy z polskim reżyserem.

"Byłem bardzo młody i bardzo dumny z tego występu. To była mała scena, ale bardzo ważna. Byłem zaskoczony tym, jak on pracuje, ponieważ to nigdy nie wyglądało tak samo. Wykonywał po jednym dublu z każdego ujęcia. Za każdym razem prosił, by zagrać inaczej. [...]" - mówił, dodając: "Był mistrzem".

Francuskie dokumenty wkrótce dostępne w Polsce

Podczas Unifrance Rendez-Vous w Paryżu porozmawialiśmy także z twórcami produkcji dokumentalnych, które wkrótce będą dostępne do obejrzenia w Polsce. Wśród nich znalazł się "1874: the Birth of Impressionism" w reżyserii Hugues Nancy oraz Julien Johan. W 1874 roku w Paryżu grupa młodych malarzy, m.in. Monet, Renoir i Degas, zorganizowała niezależną wystawę. Wydarzenie, które stało się początkiem impresjonizmu, zrewolucjonizowało historię sztuki. O tym właśnie opowiada wspomniany dokument, a twórcy w wywiadzie dla Interii opowiedzieli o kulisach powstawania.

Ciekawym miniserialem na temat francuskiej kultury wydaje się być czteroodcinkowy "Legends of Paris" ("Legendy Paryża"). Ta niezwykła produkcja opowiada o literackiej i artystycznej scenie XIX-wiecznego Paryża. Hugo, Sand, Balzac, Dumas, Delacroix, Nerval, Baudelaire - to oni są głównymi bohaterami pierwszego w pełni animowanego serialu poświęconego historii sztuki, za który odpowiadają m.in. Amélie Harrault i Céline Ronté.

Trzecią propozycją jest dokument o karierze Kate Winslet. "Kate Winslet – résolument actrice" w reżyserii Claire Duguet opowiada nie tylko o najwybitniejszych rolach aktorki, ale także o jej sprzeciwieniu się wobec narzucanych standardów piękna w Hollywood. To portret zdeterminowanej kobiety, która mimo ogromnej sławy, pozostaje w pełni sobą. Autorka w rozmowie z Interią zdradziła, że role Winslet miały na nią ogromny wpływ od czasów, gdy była jeszcze nastolatką.

Czytaj więcej: Grał u największych reżyserów, ale role epizodyczne. Popularność przyniósł mu francuski serial

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy