Reklama

Trzy klasyki na DVD

Już 18 czerwca na półki sklepów trafią trzy klasyczne i lubiane polskie seriale: "Lalka", "Czarne Chmury" i "Wojna domowa". Czy warto powiększyć o nie swoją domową kolekcję filmów?

Realizowana w latach 1965-1966 "Wojna domowa" w reżyserii Jerzego Gruzy to dziś jeden z najpopularniejszych polskich seriali komediowych. Licząca ponad 40 lat produkcja oparła się próbie czasu i cały czas bawi coraz to nowe pokolenia widzów.

Reklama

Premiera pierwszego odcinka "Wojny domowej" miała miejsce 24. października 1965 roku. Serial został entuzjastycznie przyjęty przez widzów, co skłoniło twórców do realizacji kolejnych jego 8 odcinków.

Scenariusz serialu powstał na podstawie felietonów Miry Michałowskiej - pisarki, dziennikarki i tłumaczki - która w latach 50. i 60. w "Przekroju" publikowała historie o życiu dwóch sąsiadujących ze sobą rodzin.

Kolejną propozycją jest, okrzyknięty przez krytyków "polskim Fanfanem Tulipanem" oraz pierwszą rodzimą produkcją spod znaku "płaszcza i szpady", serial "Czarne chmury".

Akcja "Czarnych chmur" przenosi widza do drugiej połowu XVII wieku - ostatnich lat wielkości Rzeczpospolitej. Po niedawnym Potopie Szwedzkim kraj jest zniszczony i osłabiony. Po podpisaniu w 1657 roku traktatów welawsko-bydgoskich Prusy Książęce - pozostające od 1525 roku lennikiem Polski - uzyskały niezależność od Korony, co jednak nie podoba się wszystkim. W Prusach rodzi się opozycja, której celem jest przyłączenie Prus do Rzeczpospolitej. Przynależność do niej jest uznawana za zdradę i karana śmiercią.

Premiera "Czarnych chmur" w TVP odbyła się w grudniu 1973 roku. Serial został entuzjastycznie przyjęty przez widzów i dziś należy do grona najchętniej oglądanych produkcji telewizyjnych.

18 czerwca na półkach sklepów pojawi się także serial "Lalka" z 1977 roku. Nakręcony przez Ryszarda Bera serial jest wierną ekranizacją powieści Bolesława Prusa.

Akcja rozpoczyna się w Warszawie w 1878 roku, kiedy po kilku latach nieobecności do miasta powraca kupiec Stanisław Wokulski (Jerzy Kamas). Udane interesy podczas "wojny bułgarskiej" uczyniły z niego bardzo bogatego człowieka, a jego pojawienie się w Warszawie staje się towarzyską sensacją.

Wokulski wierzy, że jego majątek pozwoli mu zdobyć serce pięknej Izabelli Łęckiej (Małgorzata Braunek) - zubożałej, ale dumnej arystokratki, której rodzina stoi na krawędzi bankructwa. Kupiec wchodzi w interesy z jej ojcem - Tomaszem (Emil Karewicz) pozwalając poprawić ten sposób tragiczną sytuację finansową jego i córki, a chcąc wkraść się w łaski warszawskiej arystokracji udziela jej przedstawicielom pożyczek na bardzo korzystnych warunkach.

Wszystkie te klasyczne seriale powracają na DVD dzięki Galapagos Films.

Dowiedz się więcej na temat: Seriale sprzed lat

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje