Reklama

"Telefon 110": Krymianlny hit sprzed lat wraca na antenę

Telewizja Polska i niemiecka telewizja publiczna Rundfunk Berlin Brandenburg (RBB) współpracują przy produkcji nowej edycji serialu telewizyjnego "Telefon 110" ("Polizeiruf 110") z udziałem polskich aktorów. Premiera pierwszego odcinka planowana jest na grudzień 2015 roku.


Reklama

W serialu wystąpią polscy aktorzy: Danuta Stenka, Robert Gonera, Bartek Świderski i Barbara Wysocka. Parę policyjnych komisarzy śledczych zagrają Maria Simon i Lucas Gregorowicz. Reżyserem filmu jest Jakob Ziemnicki, niemiecki twórca polskiego pochodzenia.

- Cieszę się, że współpracujemy z niemiecką stacją Rundfunk Berlin Brandenburg. To renomowany nadawca. Będziemy mieli okazję do wymiany doświadczeń i do rozmowy o ewentualnych dalszych wspólnych projektach. "Telefon 110" to serial z ponad czterdziestoletnią historią. Polscy widzowie mogą pamiętać odcinki emitowane przez TVP jeszcze w latach 70. i 80. Istotne jest, że z polskiej strony udało się pozyskać znakomitych, popularnych aktorów, co gwarantuje wysoki poziom artystyczny i zainteresowanie widzów - powiedział Juliusz Braun, prezes zarządu Telewizji Polskiej.

- Nasza nowa serialowa ekipa przekracza granicę w sensie dosłownym, powstaje bowiem nowa, polsko-niemiecka grupa dochodzeniowa. Maria Simon - jako nadkomisarz śledczy Olga Lenski - spotyka nowego kolegę Adama Raczka, granego przez Lukasza Gregorowicza. Ich dochodzenie, prowadzone po obu stronach Odry, rozpoczyna zaproponowany przez RBB nowy rozdział w długiej historii tego serialu kryminalnego. Nasze koleżanki i nasi koledzy z Telewizji Polskiej służą nam radą i pomocą przy początkowych pracach realizacyjnych filmu. Niezmiernie nas to cieszy - podkreśliła Dagmar Reim, dyrektor generalna Rundfunk Berlin Branderburg.

Kultowy serial kryminalny"Telefon 110" to kultowy niemiecki serial kryminalny, produkowany od 1971 r. Każdy odcinek to odrębny epizod z działań policji kryminalnej w Niemczech. Główne akcenty położone są na kontekst społeczny zbrodni oraz aspekty psychologiczne, czyli mentalność sprawców, ich motywy, odczucia ofiar.

Serial, emitowany przez pierwszy kanał niemieckiej telewizji publicznej Das Erste (ARD), gromadzi kilka milionów widzów, co daje stacji ponad 23 proc. udziałów w rynku.

Niektóre odcinki serialu były już emitowane w Telewizji Polskiej w latach 70. i 80. XX wieku. W 1973 i 1974 roku w kilku odcinkach serialu zagrali polscy aktorzy: Emil Karewicz, Teresa Lipowska i Wiesława Niemyska, a w 2008 roku w jednym z odcinków gościnnie wystąpiła Agata Buzek.

Rundfunk Berlin Brandenburg (rbb) jest publicznym nadawcą radiowo-telewizyjnym. Tworzy program dla Berlina i graniczącej z Polską Brandenburgii. Ponadto wraz z innymi ośmioma stacjami regionalnymi tworzy najważniejszy ogólnoniemiecki kanał telewizyjny Das Erste (ARD).

 


TVP

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Telefon 110

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje