Stacja TVP zmieniła ramówkę! To znak solidarności z Ukrainą

W związku z inwazją Rosji na Ukrainę, anteny Telewizji Polskiej, w tym TVP Historia, TVP Dokument, TVP Kultura i TVP HD wyemitowały około godz. 9:00 i godz. 12:00 Hymn Ukrainy na znak solidarności z narodem ukraińskim. Do bieżącej sytuacji jest też dostosowywana oferta programowa kanałów. Szczegóły są na bieżąco podawane na profilach społecznościowych anten. W najbliższych dniach Telewizja Polska przypomni m.in. "Katyń" reż. Andrzej Wajda, "1920. Bitwa Warszawska" reż. Jerzy Hoffman oraz dokumenty "Kakofonia Donbasu" reż. Igor Minaev oraz "Ziemia jest niebieska jak pomarańcza", reż. Iryna Tsylik.

Co zobaczymy na antenie TVP?

"Litwa. W cieniu wieży": Emisja 25 lutego, godz. 22:50 w TVP Historia

13 stycznia 1991 r. w ataku armii radzieckiej na Litwinów broniących wieży telewizyjnej w Wilnie, od kul i pod gąsienicami czołgów, zginęło 14 osób, a około 600 zostało rannych. Wydarzenia te stanowiły decydujący zwrot w walce o niepodległość Litwy. 

"Katyń": Emisja 25 lutego, godz. 20.30 w TVP Historia

17 września 1939 roku Armia Czerwona napada na Polskę. Dowódcy i oficerowie Wojska Polskiego zostają pojmani i przewiezieni do Katynia, gdzie giną zamordowani strzałem w tył głowy. Film Andrzeja Wajdy jest osobistym wyznaniem reżysera i hołdem złożonym ojcu, oficerowi WP, który zginał w lesie katyńskim z rąk Sowietów. 

Reklama

"Przyjaźń w cieniu Kremla. Jutro Ukraina...": Emisja 25 lutego, godz. 20.10 w TVP Dokument

Inspiracją filmu jest przemówienie śp. Lecha Kaczyńskiego wygłoszone w Tbilisi w 2008 roku podczas inwazji rosyjskiej na Gruzję.  "Rosja uważa, że dawne czasy upadłego niecałe 20 lat temu imperium wracają, że znów dominacja będzie cechą tego regionu. Nie będzie!" - podkreślił wówczas prezydent Lech Kaczyński.

"1920. Bitwa Warszawska": Emisja 26 lutego, godz. 20:50 w TVP Historia

Film opowiada historię jednej z najważniejszych bitew w dziejach świata, która na zawsze odmieni losy nie tylko bohaterów filmu, ale całej dwudziestowiecznej Europy. Akcja rozpoczyna się w 1920 roku. Obok bohaterów fikcyjnych na ekranie pojawiają się także postaci historyczne: marszałek Józef Piłsudski, generał Tadeusz Rozwadowski, pułkownik Wieniawa-Długoszowski

"A w oddali ujadały psy": Emisja 26 lutego, godz. 20.10 w TVP Dokument

Obraz opowiada o życiu 10-letniego, ukraińskiego chłopca Olega, obserwując jego przeobrażenie z niewinności w prawie dorosłość pod presją wojny.

"Kakofonia Donbasu": Emisja 26 lutego, godz. 22:55 w TVP Historia

Film dokumentalny o elicie klasy robotniczej ZSRR, czyli górnikach z Donieckiego Zagłębia Węglowego (Donbasu). Stworzona przez sowiecką propagandę fałszywa rzeczywistość, doprowadziła do wybuchu wojny. Film pokazuje podłoże i korzenie konfliktu na wschodzie Ukrainy. 

"Ziemia jest jak niebieska pomarańcza": Emisja 26 lutego, godz. 16:20 w TVP HD oraz  27 lutego, godz. 20.10 w TVP Dokument

Opowieść o rodzinie mieszkającej na linii frontu w Donbasie na Ukrainie. Kochają kino i kręcą film inspirowany własnym życiem codziennym w trakcie wojny. Niezwykła opowieść o ludziach, którym przyszło żyć na linii frontu. 

"Wojna światów": Emisja 27 lutego, godz. 10:35 w TVP Historia

W sierpniu 1920 roku stoczona została jedna z ważniejszych dla Polski bitew - Bitwa Warszawska, zwana też Cudem nad Wisłą. Nie była jednak cudem, tylko efektem znakomitej synchronizacji dowodzenia, wywiadu i waleczności żołnierzy. 

Zobacz też: Wołodymyr Zełenski: Prezydent Ukrainy był gwiazdą ekranu!


swiatseriali
Dowiedz się więcej na temat: TVP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama