Reklama

Spoglądając w gwiazdy

Eksploracja kosmosu znów jest na topie. Społeczną wyobraźnię rozpaliły niedawne zapowiedzi rozpoczęcia przygotowań do załogowej misji na Marsa. Przypominamy wam kilka klasycznych produkcji dziejących się w kosmosie i na koniec zapraszamy do wspólnej zabawy.

W listopadzie ubiegłego roku mogliśmy śledzić losy fikcyjnej pierwszej załogowej misji na Marsa. Seria "Mars", bo o nim mowa, łączył elementy serialu fabularnego z sekwencjami dokumentalnymi, ilustrując dzieje ludzkiego dążenia do kolonizacji Marsa.

Reklama

Historia produkcji, której akcja osadzona jest zarówno w przyszłości, jak i teraźniejszości, opowiadana była z perspektywy odbywającej się w 2033 r. misji załogowej na Czerwoną Planetę.

Współczesne starania, by dotrzeć do Marsa, opowiadane były za pomocą wstawek dokumentalnych oraz wywiadów z naukowcami i innowatorami, którzy kierują badaniami oraz rozwojem technologii kosmicznej.

Odrobina klasyki

"Star Trek"

Kiedy w latach sześćdziesiątych XX wieku Gene Roddenberry stworzył (nomen omen) uniwersum tego serialu, chyba nie spodziewał się, że dzięki sławie jaką przyniesie mu ta seria będzie, nie tylko zamożnym człowiekiem, ale i posiadaczem asteroidy własnego imienia."Star Trek" przedstawia widzom doprawdy utopijną wizję przyszłości człowieka. Po zawirowaniach III Wojny Światowej ludzkość "wzięła się za siebie" i zaprowadziła pokój, dostatek i dialog w całej galaktyce. Załoga statku Enterprise, pod wodzą kapitana Jamesa Kirka, zgłębia tajemnice galaktyki, nie szukając zwady, ale rozwiązując pokojowo wszelkie problemy napotkanych ras. Obok Kirka na statku prym wiodą: doktor Leonard McCoy i Wolkanin Spock.

"Babylon 5"

Tytułowy Babilon to zamieszkała przez 250 000 rozumnych istot stacja kosmiczna, która zrodziła się w głowie pisarza, o swojsko przmiącym nazwisku, J. Michaela Straczynskiego. Tak jak historyczny Babilon, także ten kosmiczny tętni życiem, polityką i zakulisowymi grami. Na stacji kosmicznej spotykają się dyplomaci różnych ras, a Ziemianie szukają sojuszników w nadchodzącej wojnie. Wszystko to stara się "trzymać w kupie" komendant stacji Jeffrey Sinclair (od drugiego sezonu na stanowisku zastąpił go John Sheridan).Serial składa się ze 110 odcinków - pięć sezonów po 22 odcinki.

"Battlestar Galactica"

Pierwsza wersja "Battlestar Galactica" powstała w 1978 roku, a jej kontynuacja trzy lata później; została jednak krytycznie przyjęta przez publikę. W 2004 roku serial doczekał się remake'u, emitowanego przez pięć lat w Sci-Fi Channel.

Akcja "Battlestar Galactica" rozgrywa się w odległej części galaktyki, w której ludzie stworzyli federację dwunastu planet. Cybernetyczne maszyny nazwane Cylonami - owoc badań nad sztuczną inteligencją - doprowadziły do wojny. Zdziesiątkowani ludzie podjęli się odnalezienia trzynastej planety znanej jako Ziemia. W latach 2004-2009 powstały cztery serie serialu. Oprócz niego wyprodukowano także pełnometrażowy film telewizyjny oraz kilka "webisodów" (internetowych odcinków), które miały wypromować trzeci sezon. Obecnie trwają rozmowy nad przeniesieniem "Battlestar Galactica" na ekran kinowy. Film ma jednak opierać się na pierwotnej wersji serialu z 1978 roku.

"Firefly"

Obecnie otoczony niemal boskim kultem, kosmiczny western - "Firefly", zakończył żywot na 14 odcinkach. Wydaje się, że to niewiele, ale w tym wypadku ilość przeszła w jakość. Fani serialu, tak zwani BrownCoats , do dziś wierzą, że ich ukochana seria powróci na mały ekran.

A może macie ochotę sami przeżyć kosmiczną przygodę?

Firma Playlink, zajmująca się dystrybucją gier Free to Play, wydała właśnie darmową grę MMO "Obrońcy Galaktyki", w którą można zagrać, zarówno na komputerze, jak i na urządzeniach mobilnych.

Kliknij i zagraj!

Gracz wciela się w kosmicznego poszukiwacza przygód, który ratuje ludzkość przed śmiertelnym zagrożeniem ze strony nieznanej rasy obcych. Trafia na tajemniczą planetę X52, która jest głównym miejscem wydarzeń. To co tam odkrywa, przerasta jego najczarniejsze myśli. Gra posiada 9 zróżnicowanych form rozgrywki przeznaczonych dla jednego lub wielu graczy oraz szereg opcji społecznościowych (m. in. poczta, czat). Gracze mogą tworzyć odpowiedniki klanów, zwane Sforami, gdzie czekają na nich dodatkowe tryby rozgrywki. Ważną częścią rozgrywki jest socjalizowanie się i wspólna gra ze swoimi sojusznikami przeciw najtrudniejszym wrogom.

Gra Obrońcy Galaktyki jest dostępna bezpłatnie i można w nią zagrać bez rejestracji, a jeśli gracz chce zapisać swój progres, niezbędna jest rejestracja konta.

swiatseriali.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama