Seriale na podstawie gier. Wszystko, co musicie wiedzieć o nowych produkcjach
Seriali animowanych na podstawie gier komputerowych na przestrzeni lat powstało całkiem sporo. Pojawiły się również seriale aktorskie, o jakich pisaliśmy już jakiś czas temu, jednak w ostatnich miesiącach nastąpił prawdziwy "boom" na tego typu produkcje. Jakie seriale zapowiedziano? Kto je wyprodukuje i czy rzeczywiście sprostają wymaganiom graczy i szerokiej publiczności (np. widzom nieznającym pierwowzoru)? Jedno wiemy na pewno - rozbudzą one fantazję fanów!
Co czeka więc na fanów seriali i gier komputerowych w najbliższym czasie? Za przenoszenie przygód bohaterów gier komputerowych na mały ekran zabierają się powoli wielkie studia filmowe.
Netflix ma zamiar zrealizować serial fabularny rozgrywający się w uniwersum "Resident Evil" (filmy i gry komputerowe). Współproducentem będzie studio Constantin Film, które odpowiadało za wszystkie filmy z serii "Resident...".
Według wstępnych zapowiedzi nowa seria ma przedstawić historię Umbrella Corporation oraz sytuację, jaka miała miejsce po wybuchu epidemii Wirusa-T.
Do tej pory nakręcono sześć filmów fabularnych na podstawie gier komputerowych Capcom. Pierwszy z nich zadebiutował na kinowych ekranach w 2002 roku; ostatni - "Resident Evil: Ostatni rozdział" w 2016. Za kamerą stanął Paul W. S. Anderson, a we wszystkich częściach rolę główną zagrała Milla Jovovich.
Za serialową odsłoną "Halo" stanie amerykańska stacja kablowa Showtime. W 2018 roku jej przedstawiciele ogłosili, że powstanie dziesięcioodcinkowy serial na podstawie popularnej gry.
Za produkcję będzie odpowiadało studio Amblin Television Stevena Spielberga. Rupert Wyatt został wybrany na reżysera ("Geneza planety małp").
Niestety, serial zaliczył opóźnienie i zadebiutuje najprawdopodobniej w pierwszym kwartale 2021 r.
Dodatkowo, podczas konferencji w ramach letniej edycji spotkań przedstawicieli stacji telewizyjnych/platform streamingowych z dziennikarzami (czyli tzw. Television Critics Association Summer Tour) ogłoszono, że do obsady serialu dołączyli m.in. znana z "Californication" i "The First" Natascha McElhone (zagra doktor Catherine Halsey i Cortanę, sztuczną inteligencję), Bokeem Woodbine, Shabana Azmi, Bentley Kalu.
W Master Chiefa wcieli się Pablo Schreiber.
W czerwcu 2019 roku pojawiła się informacja, iż powstanie pierwszy aktorski serial oparty na grach z cyklu "Final Fantasy". Za sterami produkcji staną Sony Pictures Televison, Square Enic oraz studio Hivemind.
Autorem scenariusza (według zapowiedzi akcja będzie rozgrywać się w czasach Eorzea, bohatera znanego z czternastej odsłony cyklu) będą Ben Lustig i Jake Thorton.
Przypomnijmy, że jak do tej pory poczynania bohaterów "Final Fantasy" na dużym ekranie mogliśmy śledzić w m.in. "Final Fantasy: The Spirits Within" (2001), czy "Final Fantasy VII: Advent Children (2005).
Ubisoft już po raz kolejny przesunął datę premiery gry o losach piratów (na początku produkcja miała ukazać się w 2018 r., później 2019; teraz najbliższym terminem wydaje się kwiecień 2020), ale w międzyczasie wpadł na inny pomysł.
W przygotowaniu bowiem jest serial aktorski, którego główną bohaterką będzie kobieta-pirat siejąca spustoszenie na Oceanie Indyjskim.
Scenarzystką projektu została Amanda Segel (która stała również za sterami znakomitych "Impersonalnych"), więc można mieć nadzieję, że serial spełni oczekiwania graczy (i szerokiej publiczności).
Serial na podstawie gry "Vampyr" studia Dotnod Entertaintment przygotuje Wonderland & Vision oraz DJ2 Entertaintment.
Akcja "Vampyra" rozgrywa się w Londynie w 1918 roku.
Głównym bohaterem jest Jonathan Reid, doktor, który przeistoczył się w wampira.
"Life is Strange" to również produkcja Dotnod Entertaintment. Opowiada o przygodach Max Claufield, dziewczyny, która odkrywa, że może cofnąć się w czasie. Wraz z najlepszą przyjaciółką, Chloe, próbuje odnaleźć zaginioną koleżankę z uczelni.
Przeniesienie tej gry na mały ekran wydaje się stosunkowo proste - "Life..." jest grą przygodową, która była wydawana w epizodach, podobnie jak produkcje nieodżałowanego TellTale ("The Wolf Among Us", "Tales from Borderlands", "The Walking Dead').
W grudniu 2017 roku na blogu odpowiedzialnego za serial studia DJ2 Entertaintment (które zrealizuje również "Vampyra") poinformowano, że prawa do serialu zakupiło Hulu.
Dobre wieści mamy także dla fanów Alana Wake'a. Serial o losach tego bohatera przygotowuje bowiem Sam Lake - jeden z założycieli studia Remedy Entertainment oraz scenarzysta i dyrektor kreatywny "Alan Wake'a" oraz gry "Quantum Break", która sama w sobie ma sporo z serialu - udział w niej wzięli m.in Shawn Ashmore ("Conviction"), Lance Riddick ("Fringe"), Dominic Monaghan ("Lost: Zagubieni"), Aidan Gillen ("Gra o tron").
Scenarzystą serialu będzie Peter Calloway ("Legion", "Cloak & Dagger"). Na razie nie wiadomo, na jakiej platformie lub stacji telewizyjnej zadebiutuje produkcja.
Alan Wake, tytułowy bohater gry, starał się rozwikłać zagadkę tajemniczego zaginięcia swojej żony.
Pierwsza gra z serii została wydana w 2008 roku, a scenariusz napisała córka Terry'ego Pratchetta (twórcy Świata Dysku), Rhianna Pratchett. Druga "Mirror's Edge: Catalyst" trafiła na półki w 2016 roku.
Fabuła serialu, podobnie jak gry, koncentruje się wokół losów Faith Connors, jednej z grupy Sprinterów oraz kurierki, której zadaniem jest dostarczanie ważnych informacji, tak aby nie znalazły się one w rękach totalitarnego rządu. Sytuacja zmienia się, kiedy siostra bohaterki, Kate, zostaje oskarżona o popełnienie morderstwa. Faith postanawia za wszelką cenę oczyścić dziewczynę z zarzutów.
Akcja gry rozgrywa się w futurystycznej przyszłości, w świecie całkowicie kontrolowanym przez władze i media. Na razie nie wiadomo kto wcieli się w główną rolę, ani kto stanie za sterami produkcji. Od dłuższego czasu nie pojawiają się jednak informacje o tym projekcie.
Spośród nowych seriali animowanych przygotowywanych w oparciu o gry komputerowe warto zwrócić uwagę na... "Diablo".
Netflix powoli szykuje produkcję będącą adaptacją pierwszej części cyklu.
Scenariusz animacji ma przygotować Andrew Cosby ("Hellboy").
Na podstawie gry powstało również wiele książek i komiksów.