Reklama

Remake - sposób na sukces?

W telewizji nie unikniemy naśladowania, więc często można usłyszeć, że wszystko już było. Jednak ostatnio nowe wersje seriali pojawiają się niczym grzyby po deszczu. Czy warto stawiać na takie produkcje?

Telewizyjny remake to nakręcenie wedle nowej wizji popularnego serialu sprzed lat. Przyczyną, dla której twórcy i właściciele stacji telewizyjnych sięgają po sprawdzone scenariusze, jest oczywiście chęć zysku i przyciągnięcia uwagi widza. Historia pokazuje, że to ryzykowny zabieg i niesie więcej niepowodzeń niż sukcesów. My przedstawiamy produkcje, które wyszły cało ze starcia z pierwowzorem.

Reklama

Sięgamy do lat 70.

Ponad 40 lat temu w amerykańskiej telewizji królowały takie seriale jak "Gwiezdne wojny", "Aniołki Charliego" czy "Hawaii Five-O". Serca widzów kradły również soap opery, z których warto wymienić choćby "Dynastię" i "Dallas".

Mało kto jednak pamięta "Battlestar Gallactica", który powstał w 1978 roku, ale okazał się klapą i po 21 odcinkach przerwano jego realizację. W 2004 r. pojawił się pomysł reanimowania tytułu, a zadania tego podjął się Rob Moore, który użył jedynie imion bohaterów, a zupełnie przebudował scenariusz. Serial okazał się dla stacji Syfy strzałem w dziesiątkę, a krytycy rozpływali się nad nim w recenzjach.

Podobnie wyglądają początki najnowszego serialu "Hawaii 5.0" , którego pierwowzór powstał w 1968 r., a gwiazdą był Jack Lord - jako detektyw Steve McGarrett. Fani uwielbiali muzykę z serialu, ale przede wszystkim głównego bohatera: jego styl, fryzurę i oryginalne powiedzonka, takie jak "Zapuszkuj ich, Danno".

Obecna wersja ma tylko delikatnie zmieniony tytuł, zaś nazwiska postaci, lokalizacje i zarys fabuły pozostały te same. Zapierające dech w piersiach pościgi i rajskie plenery Hawajów magnetyzują! Podobnie jak świetnie dobrana obsada, m.in. przystojny i czarujący Alex O'Loughlin w roli McGaretta.

Za sukcesem nowej wersji stoją Alex Kurtzman i Robert Orci, którzy na koncie mają takie hity jak "Star Trek" i "Transformers". Nie starali się za wszelką cenę odtworzyć atmosfery panującej w poprzedniej produkcji, dzięki czemu nadali scenariuszowi nową jakość. Chociaż powstał dopiero jeden sezon, dzięki świetnym wynikom oglądalności już jest zgoda stacji CBS na kolejny.

Źródła filmowe

Nie tylko seriale sprzed 30 czy 40 lat mają szansę powodzenia wśród konkurencji. Także niektóre historie filmowe są świetnym materiałem na serial.

Przykładem jest "La Femme Nikita" z Petą Wilson w tytułowej roli, który powstał w 1997 r. na podstawie filmu Luca Bessona o takim samy tytule. Choć od zakończenia serialu minęła niespełna dekada, już zrealizowano remake "Nikita" (2010).

Najnowsza wersja ma nieco zmienioną fabułę. Tytułowa Nikita (Magie Q) działa już poza organizacją zabójców i stara się ją zniszczyć od wewnątrz. Korzysta z pomocy młodej Alex (Lindsy Fonseca), której losy przypominają historię głównej bohaterki z oryginału. Tak skonstruowany scenariusz, a do tego bardzo widowiskowe sceny akcji sprawiły, że widzowie amerykańscy szybko polubili "Nikitę". Serial został przedłużony o drugi sezon, co można uznać za prawdziwy sukces.

Czy są następni?

Zdecydowanie tak! Największe oczekiwania i wymagania stawiane są wobec nowych "Aniołków Charliego" (w trakcie produkcji, premiera jesienią). Chociaż serial zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych jesienią w stacji ABC, wywołał gorące dyskusje wśród zwolenników i przeciwników pomysłu. Poza tym, producenci ostrzą zęby na takie hity jak "Wonder Woman" czy remake bardzo popularnej soap opery "Dallas".

A wy chętnie zobaczylibyście remake swojego ulubionego serialu sprzed lat?

Zobacz zwiastun nowych "Aniołów Charliego". Jak wam się podoba?
Nowy numer "Świat Seriali" już w kioskach:

"Prosto w serce": Tajemnica Konstancji ujawniona! Grylakowa w sekrecie wzięła ślub w Las Vegas!

"Barwy szczęścia": Ksawery chce zagłuszyć wyrzuty sumienia i... prosić Kaśkę o rękę!

"Na dobre i na złe": Co Przemek ukrywał przed całym światem?

Kulisy "M jak miłość" - Agnieszka spodziewa się dziecka Andrzeja. Co na to Marta?

Tylko u Nas: Brooke i Thomas ("Moda na sukces") przeżywają dramatyczne chwile na bezludnej wyspie.

Z ostatniej chwili - Lisa Edelstein odchodzi z "Dr. House'a". Czy to już koniec serialu?

Fan tv - Z kim romansują aktorzy znani z serialu "Pamiętniki wampirów"?

Zapraszamy na oficjalny profil dwutygodnika "Świat Seriali" na Facebooku: http://www.facebook.com/prasa.swiatseriali.

Świat Seriali

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje