Pierwsi Avengers, Sansa i Dr Who, czyli Polcon 2015 okiem fana seriali

Choć październik jeszcze się nie rozpoczął to sale wykładowe oraz korytarze Politechniki Poznańskiej były wypełnione po brzegi. W dniach 20-23 sierpnia na terenie uczelni odbył się 30. Konwent Miłośników Fantastyki Polcon 2015, czyli jubileuszowa edycja pierwszego polskiego konwentu.

Pierwsza edycja konwentu odbyła się w 1985 roku, co oznacza, że tegoroczna impreza była wyjątkowa. Konwent, podczas którego przyznawana jest Nagroda im. Janusza A. Zajdla (w kategorii najlepsza powieść oraz najlepsze opowiadanie), obchodził bowiem swoje 30. urodziny.

Polcon na konwentowej mapie Polski jest szczególny ze względu na charakter jego organizacji - w odróżnieniu od innych imprez (lubelski Falkon, poznański Pyrkon czy warszawska Avangarda) odbywa się on z roku na rok w innym mieście i jest przygotowywany przez inny klub fantastyki.

Jako że jubileusz wymaga świetnej oprawy w tym roku Polcon został stworzony poprzez wspólną pracę kilku stowarzyszeń zebranych pod szyldem Federacji Klubów Fantastyki Polcon 2015.

Reklama

Cztery dni w Poznaniu były okazją do wzięcia udziału w spotkaniach autorskich, spotkania innych fanów jak i wzięcia udziału w świetnych panelach oraz prelekcjach. A co konkretnie mógł zobaczyć fan seriali wśród masy interesujących punktów programu? Jak zwykle, bardzo wiele.

Uniwersum Marvela

Jedną z najbardziej interesujących prelekcji zaprezentowanych na imprezie była pogadanka o serialowych oraz filmowych przygodach postaci ze świata Marvela intrygująco zatytułowana "50 twarzy Marvela, czyli Hollywood przywdziewa spandex".

W ciągu 50. minut słuchacze mogli zapoznać się z historią pierwszych produkcji superbohaterskich na małym ekranie. Były to serie z udziałem Hulka (serial "The Incredible Hulk" emitowano przez 5 sezonów w latach 1978-1982 na antenie stacji CBS) czy Spidermana (1977-1979). Parę słów poświęcono również planom studia jak i niezrealizowanym produkcjom jak np. serial i film o przygodach She-Hulk. Swoje pięć minut mieli również "Agenci T.A.R.C.Z.Y.".

"Dr Who"

Tematyka przygód najpopularniejszego brytyjskiego podróżnika w czasie, którego losy zafascynowały miliony ludzi na całym świecie, również pojawiła się na konwencie.

I nie chodzi tu tylko o przybycie uczestników przebranych za TARDIS czy Daleka ale o ciekawe ujęcie problematyki serialu przez prelegentów. I tak uczestnicy konwentu mogli udać się na prelekcje "Bo Doktor była kobietą" (gdzie m.in. zaprezentowano filmy fanowskie z udziałem Barb Benedetti w roli Doktora) czy "Ręka Omegi, piżama Rassilona, czyli skandaliczno- absurdalna historia Gallifrey".

"Z Archiwum X"

Na prelekcji "Mitologia X-Files" z kolei sprawnie i z werwą podsumowano najważniejsze wątki serialu. Świetny sposób na odświeżenie pamięci przed styczniową premierą najnowszego, 10. sezonu przygód najsłynniejszych agentów FBI.

Zdjęcia do triumfalnego powrotu Muldera i Scully właśnie trwają. Oprócz Gillian Anderson i Davida Duchovnego w "Z Archiwum X" zobaczymy starych znajomych i nowe postacie. Swój udział potwierdzili już m.in. Mitch Pillegi (jako Walter Skinner), William B. Davis (Palacz), Sheila Larken (Margaret Scully), Annabeth Gish (Monica Reyes), Tom Braidwood, Dean Haglund, Bruce Harwood (czyli Samotni Strzelcy).

Z kolei nowicjusze to dwójka młodych agentów FBI, w których role wcielą się Robbie Amell oraz Lauren Ambrose. Premiera 10. sezonu "Z Archiwum X" będzie miała miejsce 24 stycznia 2016 roku.

Seriale animowane

Coraz częściej na konwentach prezentowane są najnowsze seriale... animowane. Cieszące się niesłabnącą popularnością produkcje Cartoon Network takie jak "Pora na przygodę!" czy "Steven Universe" są już od pewnego czasu obecne na konwentach. Na Polconie z tematyką tych serii można było się zapoznać podczas prelekcji "Adventure Time - enigmatyczna historia pewnej ręki" czy "20 powodów dla których warto pokochać Stevena Universe’a".

"Gra o tron", czyli kolejna wyprawa do Westeros

Jak można było się spodziewać tematyka najpopularniejszego serialu ostatnich lat i swoistego fenomenu kultury masowej pojawiła się również na Polconie.

I to nie tylko w bloku filmowym bądź literackim ale również w bloku RPG. O sadze George’a R.R Martina dyskutowano na panelach poświęconych jego twórczości literackiej, przedstawiano prelekcje o systemie gry "Pieśń Lodu i Ognia" czy o grzechach najnowszego sezonu serialu.

Na niedzielnej prelekcji "Gra o Tron - 10 grzechów 5. sezonu", mimo bardzo wczesnej pory, zjawiło się dość sporo osób, które z zapałem wymieniały najważniejsze błędy serialu.

Prowadzący sprawnie przedstawił główne zarzuty fanów (zmiana charakteru postaci i wynikające z tego absurdalne zachowania bohaterów, odejście od książkowego pierwowzoru, niepotrzebne wprowadzanie zmian do fabuły) wobec 5. sezonu. Wydaje się, że najbardziej dzięki tym zabiegom ucierpieli Sansa i Stannis.

Geralt, Andrzej Sapkowski i "Wodogrzmoty Małe"

Tematyka seriali przewijała się również podczas innych prelekcji jak i spotkań autorskich. Andrzeja Sapkowskiego pytano o niesławną już ekranizację przygód Wiedźmina, z czego autor wybrnął dość dyplomatycznie mówiąc: "Widziałem gorsze ekranizacje, widziałem też lepsze".

Ulubieńcy amerykańskich widzów, Simpsonowie, pojawili się przy okazji prelekcji "Fantastyczne rodzeństwa vol. 2", prowadzonej zresztą przez niezwykle sympatyczne i fantastyczne... rodzeństwo.

Prowadzący omawiali różne sposoby przedstawiania relacji pomiędzy siostrami i braćmi w popkulturze posiłkując się przy tym przykładami z filmów, mangi i anime, czy seriali animowanych - np. "Gravity Falls" ("Wodogrzmoty Małe").

Sherlock Holmes i Dr Who pojawili się w krótkich epizodach podczas prowadzonej z lekkim przymrużeniem oka prelekcji "50 twarzy Hamleta", w której udowodniono, że duński książę żyje w dzisiejszym świecie w nieco innej postaci.

Cosplay i konkursy

Bohaterowie telewizyjnych ekranów byli widoczni również na campusie poznańskiej uczelni - cosplayerzy przebrani za swoich ulubionych bohaterów przemierzali teren konwnetu, z chęcią fotografowali się z uczestnikami i wzięli udział w konkursie strojów.

A w przerwie pomiędzy tymi wszystkimi atrakcjami można było jeszcze wziąć udział w konkursach tematycznych z określonego serialu. Na Polconie sprawdzano wiedzę z m.in. "Gry o tron".

Polcon 2015 Cosplay Tost-Dance

Jeżeli chcecie zobaczyć cosplayerów w akcji to zapraszamy do obejrzenia filmiku zrealizowanego przez Tostshow. Spoilery: razem tańczą Bilbo i Gandalf, Bobba Fett oraz reprezentanci Gwiezdnej Floty, ale show i tak kradną Geralt i Yennefer. I Groot.

swiatseriali.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy