Kosmos to ostateczna granica?

Ludzie podbijają wszechświat bliski i daleki nieprzerwanie od lat. Głównie na ekranach naszych telewizorów. Oto lista najsłynniejszych, klasycznych seriali science fiction.

"Star Trek"

Choć nieznana bliżej polskim widzom, to właśnie oryginalna seria "Star Treka" dała początek niekończącej się filmowej wędrówce tego tytułu, w miejsca gdzie nie dotarł nigdy żaden serial. Kiedy w latach sześćdziesiątych XX wieku Gene Roddenberry stworzył (nomen omen) uniwersum tego serialu, chyba nie spodziewał się, że dzięki sławie jaką przyniesie mu ta seria będzie, nie tylko zamożnym człowiekiem, ale i posiadaczem asteroidy własnego imienia.


"Star Trek" przedstawia widzom doprawdy utopijną wizję przyszłości człowieka. Po zawirowaniach III Wojny Światowej ludzkość "wzięła się za siebie" i zaprowadziła pokój, dostatek i dialog w całej galaktyce. Załoga statku Enterprise, pod wodzą kapitana Jamesa Kirka, zgłębia tajemnice galaktyki, nie szukając zwady, ale rozwiązując pokojowo wszelkie problemy napotkanych ras. Obok Kirka na statku prym wiodą: doktor Leonard McCoy i Wolkanin Spock.

Reklama


Zobacz czołówkę:

"Z Archiwum X"

Ojcem tego wielkiego sukcesu lat dziewięćdziesiątych był Chris Carter, który poza tym, że był pomysłodawcą "The X Files" i producentem, to także udzielał się jako reżyser i scenarzysta. Od 1993 roku do 2002 powstało dziewięć serii serialu opowiadającego o śledztwach z pogranicza racjonalności prowadzonych przez dwójkę agentów FBI. Niezły klimat, ciekawy dobór tematów, ale przede wszystkim postacie głównych bohaterów: realistki Dany Scully i fantasty Foxa Muldera zapewniły serii ogromny sukces i rzesze fanów.


Zobacz czołówkę:

"Babylon 5"

Tytułowy Babilon to zamieszkała przez 250 000 rozumnych istot stacja kosmiczna, która zrodziła się w głowie pisarza, o swojsko przmiącym nazwisku, J. Michaela Straczynskiego. Tak jak historyczny Babilon, także ten kosmiczny tętni życiem, polityką i zakulisowymi grami. Na stacji kosmicznej spotykają się dyplomaci różnych ras, a Ziemianie szukają sojuszników w nadchodzącej wojnie. Wszystko to stara się "trzymać w kupie" komendant stacji Jeffrey Sinclair (od drugiego sezonu na stanowisku zastąpił go John Sheridan).

Serial składa się ze 110 odcinków - pięć sezonów po 22 odcinki.


Zobacz czołówkę:

"Alf"

ALF, czyli Alien Life Form, to "pseudonim" Gordona Shumway'a, przybysza z planety Melmac, który pechowo zaliczył lądowanie awaryjne na dachu garażu rodziny Tannerów. Od tego momentu mieszkał z nimi, wciąż będąc powodem niezliczonej ilości wypadków i zabawnych wydarzeń.

W rolę Alfa wcielał się węgierski aktor Michu Meszaros, który mierzył zaledwie 83 centymetry wzrostu. Głosem kosmity był natomiast jego twórca - Paul Fusco.


Niestety, jak się okazało, Alf się sprzedał i uciekł z Hulkiem Hoganem:

"Gwiezdna eskadra"

"Space: Above and Beyond", czyli "Gwiezdna eskadra", była serialem, który niejednego sadzał przed telewizorem nastawionym na Polsat. Stworzony przez Glena Morgana i Jamesa Wonga "S:AAB" nie zyskał jednak wielkiej popularności (właściwie czemu?) i jego produkcja została przerwana po zakończeniu pierwszego sezonu.


"The Twilight Zone"

"Strefa mroku" ("The Twilight Zone") - dziecko amerykańskiego scenarzysty Roda Serlinga - to jeden z najważniejszych seriali w popkulturze USA.

W pierwszej serii "Strefy mroku" występowały takie sławy jak: Charles Bronson, Lee Marvin, Cliff Robertson, Martin Landau , Robert Redford, Paul Mazursky i wspomniany już przy okazji "Star Treka", William Shatner.

W serii drugiej udzielali się między innymi Bruce Willis i Morgan Freeman.

Serial doczekał się przeniesienia także na inne media - powstało słuchowisko radiowe, komiksy, a także film fabularny wyreżyserowany przez Stevena Spielberga.



I jeszcze starsza czołówka "Strefy mroku" z 1959 roku:

"Jetsonowie"

"Jetsonowie" ("The Jetsons") to produkcja słynnej amerykańskiej wytwórni Hanna-Barbera. Serial został skonstruowany na zasadzie przeciwieństwa do innego kultowego serialu animowanego tej wytwórni - "Flinstonów" - którego bohaterowie byli jaskiniowcami.

Akcja "Jetsonów" rozpoczyna się w 2062 roku, czyli 100 lat od premiery serialu. Bohaterowie mieszkają w futurystycznym wieżowcu, mając do dyspozycji m.in. sprzątające roboty, latające samochody czy pigułki zastępujące jedzenie.

Serial realizowano w latach 1962-1963 oraz 1984-1987. Doczekał się także dwóch pełnometrażowych wersji telewizyjnych ("The Jetsons Meet the Flinstones" i "Rockin' with Judy Jetson") oraz jednej kinowej ("Jetsons: The Movie").


"The Six Million Dollar Man"

"Człowieka za sześć milionów dolarów" telewizja ABC emitowała między 1974 a 1978 rokiem i był to wielki sukces. Serial stał się jedną z ikon lat siedemdziesiątych w Stanach Zjednoczonych.

Głównym bohaterem "Człowieka…" jest Steve Austin, który po spektakularnym wypadku, w którym prawie traci życie, zostaje uratowany przez bioinżynierię. Jego ręka, obie nogi i oko zostają zastąpione cybernetycznymi częściami. Od tego momentu staje się tytułowym człowiekiem za sześć milionów dolarów (tyle właśnie kosztowały operacje), o wielkiej sile, refleksie, szybkości i niesamowitym wzroku.


"Battlestar Galactica"

Pierwsza wersja "Battlestar Galactica" powstała w 1978 roku, a jej kontynuacja trzy lata później; została jednak krytycznie przyjęta przez publikę. W 2004 roku serial doczekał się remake'u, emitowanego przez pięć lat w Sci-Fi Channel.

Akcja "Battlestar Galactica" rozgrywa się w odległej części galaktyki, w której ludzie stworzyli federację dwunastu planet. Cybernetyczne maszyny nazwane Cylonami - owoc badań nad sztuczną inteligencją - doprowadziły do wojny. Zdziesiątkowani ludzie podjęli się odnalezienia trzynastej planety znanej jako Ziemia.

W latach 2004-2009 powstały cztery serie serialu. Oprócz niego wyprodukowano także pełnometrażowy film telewizyjny oraz kilka "webisodów" (internetowych odcinków), które miały wypromować trzeci sezon. Obecnie trwają rozmowy nad przeniesieniem "Battlestar Galactica" na ekran kinowy. Film ma jednak opierać się na pierwotnej wersji serialu z 1978 roku.



Na życzenie czytelników:

"Cosmos 1999"

Gorąco wspominany w komentarzach do tego tekstu - serial "Cosmos 1999" - był prezentowany w Polsce w latach 1977 do 1979, w ramach kultowego programu "Studio 2". Bohaterami serii była załoga stacji lunarnej Alpha. Załoganci zmuszeni są do podróży przez bezmiar kosmosu, gdy nasz Księżyc zostaje wytrącony ze swej orbity. Na koniec ciekawostka - nie wiem czy zwróciliście uwagę, ale Pi i Sigma z "Przybyszów z Matplanety" chyba "podprowadzili" transporter Orzeł z serialu "Cosmos 1999". Przemalowali go tylko na bardziej wesołe kolorki. Nie wiedziałem, że z nich tacy hipisi byli.


swiatseriali.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy