"Kamerdyner": odc. 5. Mateusz jest świadkiem tragedii. Dokonuje zemsty

„Kamerdyner” to serial produkcji polskiej, opowiadający o losach Mateusza i Mariki, na tle wydarzeń rozgrywających się w pierwszej połowie XX wieku. Tytułowy kamerdyner, Mateusz, wychował się w pałacu von Kraussów, razem z Kurtem i Mariką, w której się zakochuje. Jak potoczą się ich losy? Produkcja zachwyca nie tylko dobrze skonstruowaną fabułą, ale też znakomitymi kostiumami i pięknymi krajobrazami. W odcinku 5 serialu „Kamerdyner” widzowie mogą zobaczyć wydarzenia z roku 1939. Gerda ratuje Mateusza, który znów trafia do pałacu jako kamerdyner. Wkrótce jednak staje się świadkiem dramatycznych wydarzeń. Oto streszczenie i opis odcinka 5 serialu „Kamerdyner”.

"Kamerdyner" to polska produkcja, która na antenie Telewizji Polskiej zadebiutowała 5 listopada 2023 roku. Akcja serialu rozgrywa się na początku XX wieku. Głównym wątkiem jest miłość kamerdynera Mateusza do niemieckiej arystokratki, Marity. Dramat historyczny przedstawia jednak o wiele szerszą perspektywę — kreśli losy ludności wiejskiej i arystokracji w latach 1900-1945, w czasach I i II wojny światowej.

Wciągająca historia powstała na podstawie filmu pełnometrażowego z 2018 roku o analogicznym tytule. Fabuła splata losy Polaków, Niemców i Kaszubów, żyjących na dawnym polsko-niemieckim pograniczu na północnych Kaszubach. Jak potoczą się losy bohaterów? Czy Mateusz i Marita będą razem? Widzowie dowiedzą się tego z kolejnych odcinków. Przedstawiamy streszczenie odcinka 5 serialu "Kamerdyner".

Reklama

"Kamerdyner" odc. 5. Streszczenie: Mateusz jest świadkiem zbiorowej egzekucji. Dokonuje zemsty

Nadchodzi rok 1939. Kolumna pojazdów wyjeżdża ze wsi. Gerdzie udaje się jednak uratować Mateusza, który znów zostaje kamerdynerem w pałacu. Młody mężczyzna, jadąc rowerem do Neustadt, jest jednak świadkiem masowego mordu w Piaśnicy — jednej ze zbiorowych egzekucji, które przeprowadzali niemieccy okupanci w piaśnickich lasach w pobliżu Wejherowa. 

Mateusz widzi, że akcją dowodzi Schimdt, a wśród wykonawców egzekucji dostrzega też znanych mu Kaszubów. Młodemu mężczyźnie udaje się potem zabić Schimdta, Formelę i Jungego.

Junkrowie uciekają przed Armią Czerwoną. W pałacu pozostaje jednak Gerda i zniedołężniały Herman. Żołnierze mordują von Kraussów — wśród zabitych Mateusz dostrzega też ciało Gerdy. Dociera do niej wśród zdumionych Rosjan, by zabrać jej ciało. Gdy rusza w stronę bramy, jeden z żołnierzy unosi pepeszę.

"Kamerdyner" odcinek 5. Kiedy i gdzie oglądać serial?

"Kamerdyner" emitowany jest od 5 listopada w każdą niedzielę. Odcinek 5 serialu widzowie mogą zobaczyć w TVP1 w niedzielę 3 grudnia 2023 roku, o godzinie 20:20. W piątek 8 grudnia 2023 roku na tym samym kanale o godzinie 23:30 zostanie wyemitowana powtórka.

Więcej newsów o serialach i gwiazdach, ekskluzywne wywiady i kulisy najgorętszych premier znajdziecie na naszym Facebooku/Instagramie Świat Seriali.

Czytaj też: 

Julia Wieniawa w trzecim sezonie "The Office PL". Zagrała samą siebie 

Artur Baranowski rekordzistą "Jednego z dziesięciu". Kiedy finał teleturnieju? 

„Złoty chłopak”: odc. 64-68. Seyran wyrzuca Pelin z rezydencji 

Zobacz też: 

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy