Halloween przed telewizorem
Amerykanie kochają Halloween. Do tego stopnia, że w czasie święta duchów cała Ameryka zamienia się w roześmiany pochód straszydeł. Oczywiście, dotyczy to także bohaterów seriali.
Cała ta historia może mieć początek jakieś 2 tys. lat temu. W małej celtyckiej osadzie w nocy z 31 października na 1 listopada gasną wszystkie ogniska i domowe kaganki, a mieszkańcy snują się między budynkami przebrani w najgorsze ubrania udając bezzębnych, schorowanych włóczęgów.
Wszystko to miało na celu zniechęcenie duchów, które tej nocy podróżowały między żywymi szukając dla siebie miejsca na następny rok.
Takie, niewesołe, zwyczaje towarzyszyły obchodom święta Samhain, antenata znanego nam, wesołego i komercyjnego, Halloween.
Oczywiście w Halloween, hucznie obchodzonym w USA, na Wyspach Brytyjskich i w Kanadzie, grobowy nastrój Samhain skrył się dawno pod lukrowaną pokrywą łakoci, psikusów, kostiumów i specjalnych odcinków programów telewizyjnych.
I właśnie o tych ostatnich, tak zwanych Halloween Special, będzie ten tekst.
Amerykanie mają w zwyczaju tworzyć produkcje wyraźnie osadzone w aktualnych czasie (w przeciwieństwie do naszych producentów, którym nie przeszkadza to, że akcja jakiegoś serialu dzieje się w zimie, a jest on emitowany w środku lata).
Jeśli idą święta, to Arnold Schwarzenegger będzie kupował Turbo-Mana dla syna ("Świąteczna gorączka", 1996), a Bruce Willis biegał na bosaka po potłuczonym szkle przy dźwiękach "Jingle Bells"("Szklana pułapka", 1988).
A skoro Halloween, jest po Bożym Narodzeniu, najważniejszym dla popkultury i marketingu świętem w Ameryce, to sytuacja nie może się różnić.
Z okazji Halloween każdy szanujący się serial, program i show przygotowuje specjalny odcinek nawiązujący do ogólnie panującego "soft-horrorowego" klimatu i ludycznego nastroju tego święta. Czasami taki "Halloween Special" przechodzi wręcz do historii.
Właśnie takim - chyba najbardziej głośnym i kontrowersyjnym - programem przygotowanym na Halloween było słuchowisko radiowe Orsona Wellesa "Wojna światów". Zostało wyemitowane 30 października 1938, na paśmie CBS, jako jeden z odcinków programu "Mercury Theatre on the Air".
Orson Welles pomysł na swój program oparł na powieści Herberta George'a Wellsa z 1898 roku, a jako że był geniuszem formy nie tylko filmowej, ale i radiowej - jego adaptacja została zapamiętana na długie lata.
"Wojna światów" w CBS miała formę relacji na żywo z inwazji Marsjan na Ziemię, była świetnie odegrana przez lektorów (m.in. przez samego Wellesa), którzy wcielali się w profesorów, wojskowych i spanikowanych dziennikarzy raportujących wprost z frontu niespodziewanej, międzyplanetarnej wojny.
Wellesowi udało się osiągnąć taki poziom realizmu, że w wielu miejscach w USA wybuchła całkiem realna panika (trzeba przyznać, że złorzyło się na to także wiele innych czynników. Radio było wciąż nowym medium, a w Europie nastroje wojenne stawały się coraz wyraźniejsze).
Halloween 1938 roku wyniosło Orsona Wellesa na świecznik, z którego jeden krok dzielił go od kariery w Hollywood. Kariery, którą oczywiście zrobił.
A samo słuchowisko "Wojna światów" stało się jednym z trwałych symboli egzystujących w kulturze popularnej całego świata. Ilość odniesień do niego w innych tekstach jest niezliczona.
Nawiązywali do niego znani twórcy, od Arthura C. Clarka, przez Woody'ego Allena, George'a Romero, Freddy'ego Mercury'ego, na Britney Spears kończąc.
Z szerokiego wachlarza seriali pijących do Wellesa na przestrzeni 70 lat można pokrótce wymienić choćby: "Dr. Who", "Z Archiwum X", "Flinstonów", "Dotyk anioła" i oczywiście serial z najsłynniejszą sub-serią halloween'ową we współczesnej telewizji: "Simpsonów".
"Simpsonowie" mają wszelkie powody do dumy. Są najdłużej emitowanym serialem animowanym w dziejach telewizji. Nieprzerwanie od 21 sezonów goszczą na antenie telewizji FOX. Sukcesy, rekordy i anegdotki o tym serialu, autorstwa Matta Groeninga można wymieniać godzinami.
Jednym z kultowych elementów tego serialu, jest coroczny specjalny halloweenowy odcinek pod niezmiennym tytułem "Treehouse of Horror", który doczekał się już 21 odsłon (w telewizji FOX zostanie wyemitowany 7 listopada).
Każdy odcinek "Treehouse of Horror" składa się z trzech, niezależnych segmentów - każdy z nich opowiada inną, choć zawsze pełną ironicznej grozy, historię z życia rodziny Simpsonów. Do tego dochodzi tradycyjna, świąteczna czołówka i lista płac, z przekręconymi na halloweenowo nazwiskami twórców.
Kolejne "Treehouse of Horror" często zdobywają laur najlepszego epizodu w sezonie i sypie się na nie deszcz nagród i wyróżnień.
Przy okazji sypie się także deszcz pieniędzy do kieszeni Matta Groeninga i innych, gdyż "Treehouse of Horror" to kolejna okazja by wydać serię zabawek, gier, specjalnych wydań DVD, książek, komiksów… a nawet specjalnego wydania gry planszowej "Monopol".
W tym roku gościnnym głosem halloweenowego odcinka będzie Daniel Radcliffe, którego cały świat zna jako Harry'ego Pottera. Młody aktor będzie podkładał głos, pod postać wampira w parodii sagi "Zmierzch", a także... Hugh Laurie, znany jako dr House.
Jak już było wspomniane prawie każdy serial szykuje coś wyjątkowego dla swoich fanów z okazji święta duchów. Specjalne odcinki mają na swoim koncie nawet takie seriale, którym na co dzień bardzo daleko od tematyki wydrążonych dyń i kościstych dekoracji, chociażby: "Magnum, P.I." dziejący się na Hawajach, "MacGyver", cała seria "CSI", jak i "NCSI", "Kości"(no dobrze, "Kości" mają dużo wspólnego z Halloween, chociażby przez tytuł), "Herkules" (wygląda na to, że w starożytnej Grecji także obchodzono Halloween), "Chuck", "Detektyw Monk", "Plotkara", "Biuro", "Różowe lata 70-dziesiąte", "Brzydula Betty", "Chirurdzy", w nawet "Beverly Hills 90210", "Beavis i Butt-head" i "M*A*S*H".
W tym roku naprawdę ciekawie zapowiadał się specjalny odcinek musicalowego serialu "Glee", w którym bohaterowie przenieśli się do estetyki kultowego "The Rocky Horror Picture Show". Mogliśmy go oglądać 27 października.
Zobacz galerię z tego odcinka:
1 listopada także "Gotowe na wszystko" będą obchodzić Halloween w odcinku "Excited and Scared".
Gotowe na Halloween?
Tymczasem "Halloween na Spooner Street", czyli specjalny odcinek "Głowy rodziny" telewizja FOX wyemituje dopiero 8 listopada.
To będzie wybuchowe święto:
30 października będzie miał także premierę serial "The Walking Dead" - świetnie zapowiadająca się historia walki z żywymi trupami. Nie rozpocznie się on jednak od halloweenowego odcinka, ale chyba cały ten serial jest jak święto duchów.
Poznaj bohaterów:
Oczywiście to tylko nasze propozycje, bo prawie każdy serial ma w zanadrzu wizualne łakocie prosto z wydrążonej dyni dla swoich fanów.
A co wy będziecie oglądać w Halloween?