Gra o Tron, od tego się zaczęło!

Gra o Tron to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych seriali wszechczasów. Nie zapominajmy jednak, że serial HBO bazuje na epickiej sadze książek autorstwa George’a R. R. Martina.

Fani serialu doskonale znają każdy odcinek “Gry o Tron". Ta wielosezonowa produkcja odniosła ogromny sukces, zyskując status kultowej. Miliony widzów na całym świecie pokochały tę wciągającą, przygotowana z wielkim rozmachem, opowieść. Na porządku dziennym mamy tu różne - pozornie niepasujące do siebie - wątki: historyczne, sensacyjne i fantastyczne. Siła serialu to jednak nie tylko wyjątkowa narracja, doskonały scenariusz, kunszt reżyserski i ogromny budżet - to przede wszystkim uniwersalna opowieść o ludzkiej naturze, jej słabościach, ale i mocnych stronach. W maju dobiegła jednak trwająca od 2011 roku (gdy wyświetlono pierwszy odcinek) przygoda. Tak naprawdę trwa ona cały czas, bo jeśli chcemy dalej uczestniczyć w perypetiach bohaterów “Gry o Tron", powinniśmy sięgnąć do źródła, czyli sagi “Pieśni lodu i ognia".

Reklama

Tom I - to od niego wszystko się zaczęło

Ukazała się pierwszy raz w 1996 roku i została nazwana tak jak cały późniejszy serial - “Gra o tron". Szybko została doceniona, czego potwierdzeniem liczne nagrody, lecz oczywiście na czasy jej prawdziwego triumfu trzeba było czekać do 2011 roku. W powieści natrafimy na liczne wątki, które szybko zostają rozbudowane, a każdy z nich zmierza w innym kierunku. Najważniejsze jednak, jakie postacie poznajemy w tomie I - przede wszystkim rodzinę Starków, która nie opuści nas aż do samego końca. Przez różne wydarzenia konfliktuje się ona z rodem Lannisterów, co w konsekwencji doprowadza do licznych wojen.

Równie ważny w pierwszej części jest inny wątek dziejący się w zupełnie odmiennym miejscu - w odległej krainie na wschodzie. To tam Daenerys Targaryen poślubia Khala Drogo. To jednak nie miłość ich połączyła, a interes, bo tym sposobem Daenerys pozyskuje armię, która ma wesprzeć jej brata w odzyskaniu władzy w Westeros. Te dwa główne wątki ciągną się później przez wszystkie części sagi.

Drugim tomem rządzi “Starcie królów"

Dokładnie tak nazywa się kolejna odsłona i jest kontynuacją wydarzeń, które miały miejsce w pierwszym tomie. Poznajemy kolejnych władców pomniejszych krain, a każdy z nich ma te same ambicje - zdobyć tron w Westeros. Te wojenne wątki to nie wszystko, bo zaczynamy coraz bardziej wkraczać w świat fantasy. Głównie za sprawą Daenerys wychowującej trzy smoki. A wszystko to po to, by pokazać, kto rządzi w Westeros.

Poznajemy też wątek słynnego Muru (w Siedmiu Królestwach), który oddziela świat od tajemniczej i lodowej siły. Zmierzyć się z tą granicą będzie musiał bękarci syn Eddarda Starka - Jon Snow, by dotrzeć do innego świata. Tam czeka na niego ważne zadanie wypełnienia obowiązków Nocnej Straży, czyli armii mającej ochronić ludzkość przed zagrożeniem z północy.

Czy zbliża się nawałnica?

Tom III to dwie części: “Nawałnica mieczy. Część 1. Stal i śnieg" oraz “Nawałnica mieczy. Część 2. Krew i złoto". Nikt nie ukrywa, że najważniejsza jest walka o tron, przez co różni pretendenci zostają wygnani lub zamordowani przez Joffreya Lannistera - króla Siedmiu Krain. Niestety, jego rządy nie są akceptowane przez większość władców. W tomie III przenosimy się coraz mocniej na północ, gdzie zbliża się to, co najgorsze: sroga zima i żywe trupy, które w każdej chwili mogą zaatakować mur. Skłóceni władcy mają jednak inne zajęcia niż wesprzeć Nocną Straż. Wolą walczyć między sobą, co nie rokuje dobrze na przyszłość.

Czy zapanuje spokój?

Na dwie części został podzielony również tom IV (“Uczta dla wron. Część 1. Cienie śmierci" oraz “Uczta dla wron. Część 2. Sieć spisków"). Władzę w Westeros przejęła matka Joffreya - Cersei Lannister. Jej działania są obiecujące, więc wydaje się, że pozbyła się wszystkich pretendentów do tronu. To jednak tylko pozory, bo pozostali przy życiu jednoczą się, zawierając kolejne sojusze, a głównym celem tych działań jest obalenie rodu Lannisterów. Na szczególną uwagę zasługują dwa rody: Martellowie z Dorne oraz Greyjoyowie.

Zbliża się wielkie starcie?

Ostatnia odsłona została podzielona na dwa tomy. “Taniec ze smokami" to głównie przedstawienie dziejów postaci, które funkcjonują poza Westeros lub broniących muru. Daenerys dominuje na wschodzie, ale jej władza nad latającymi smokami nie jest już tak dominująca. Mimo to planuje wkrótce ruszyć na podbój Westeros. Jak się okazuje, znajduje w tym celu pomocnika - bardzo inteligentnego Tyriona Lannistera. To brat Cersei, który uciekł z Westeros, bo jego życie było zagrożone. Nad klimatem całego tomu unosi się złowrogie i niepokojące oczekiwanie na starcie dwóch sił: lodowej i niszczycielskiej magii Zimowych Wędrowców z Północy.

Ostatnia odsłona pojawiła się w 2011 roku, czyli w tym czasie, gdy zaczęto wyświetlać “Grę o Tron". Piąty tom nie kończy sagi, lecz fani nie mogą się doczekać szóstej części. Jednak czy w ogóle kiedyś powstanie? W oczekiwaniu warto przeczytać pozostałe dzieła z universum Gry o Tron - doradza ekspert z portalu Allegro.pl.

materiały prasowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy