Reklama

"Filary Ziemi": W cieniu katedry

To niezwykły obraz średniowiecznej Anglii, a więc jest tu walka o władzę, intrygi, miłość, zdrada oraz nienawiść. Mroczne tajemnice i krwawe zbrodnie. Losy władców, lordów, duchownych oraz zwyczajnych ludzi.


Reklama


Serial "Filary Ziemi" to doskonała adaptacja bestsellerowej sagi historyczno-przygodowej Kena Folletta pod tym samym tytułem. Widzów czeka widowisko z zapierającymi dech w piersi scenami bitew i wspaniałą scenografią.

Walka o tron

Rok 1120 - u wybrzeży Normandii tonie "Biały Statek". Wśród wielu ofiar morskiej katastrofy znajduje się jedyny legalny następca króla Henryka I (Clive Wood). Tragedia rozpoczyna okres spisków i przepychanek do tronu, a po śmierci Henryka I, okres anarchii.

Ostatecznie na nowego władcę Anglii wybrany zostaje, mający poparcie Kościoła, bratanek króla - Stefan z Blois (w tej roli Tony Curran). Matylda (Alison Pill) - córka Henryka wyznaczona na następczynię przez zmarłego władcę ucieka wraz z synem do Francji. Stamtąd zdeterminowana rozpoczyna próby odbicia należnego jej tronu.

Architektoniczne wyzwanie

Te wydarzenia są tłem dla pięknej, wielowątkowej powieści, której motywem przewodnim jest, trwająca blisko czterdzieści lat, budowa monumentalnej katedry. Młody ksiądz Philip (Matthew Macfadyen) odwiedza opactwo Kingsbridge. Zastaje tam umierającego starego przeora. Zostaje wybrany na jego następcę. Pomaga mu w tym biskup Waleran Bigod (Ian McShane), który oczekuje, że Philip mu się odwdzięczy.

Wkrótce do Kingsbridge przybywa w poszukiwaniu pracy kamieniarz Tom (Rufus Sewell). Duchowny nie ma dla niego propozycji, ale zrządzenie losu sprawia, że klasztorny kościół trawi pożar. Nowy przeor zleca mu opracowanie projektu nowej, wspaniałej katedry.

Tym samym obaj wplątują się w polityczną intrygę... Co ciekawe, zdjęcia do serialu nie powstawały w Anglii - kręcono je m.in. w zamku Kreuzenstein k. Leobendorfu, Kościele Wotywnym w Wiedniu (Austria), w miejscowości Ósca oraz w Budapeszcie (Węgry).

JBJ

Dowiedz się więcej na temat: Filary Ziemi

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama