Reklama

"Alternatywy 4 ": Zjadliwa ironia na płycie

Jutro (25 stycznia 2011) startuje kolekcja kultowych seriali. Pierwszy tytuł z serii to "Alternatywy 4".

Serial "Alternatywy 4" sukcesywnie zjednywał sobie sympatię i zainteresowanie widzów nie zważając na krytykę. Każdy z odcinków "Alternatyw 4" przykuwał i wciąż przykuwa do ekranów telewizorów miliony widzów! "Alternatywy 4" w reżyserii Stanisława Barei nosi miano kultowego serialu czasów PRLu! Bijący rekordy oglądalności prześmiewczy serial już teraz dostępny w wyjątkowej dziewięciotomowej kolekcji wydawnictwa.

Reklama

Serial nakręcono na początku lat 80-tych ubiegłego stulecia. Trwał stan wojenny i ówczesne władze krzywo patrzyły na wszelką krytykę rzeczywistości PRL-u. Z drugiej strony aktorzy bojkotowali telewizję jako narzędzie propagandy ekipy generała Jaruzelskiego. W tej trudnej sytuacji reżyser Stanisław Bareja zdecydował się nakręcić serial o mieszkańcach bloku na warszawskim Ursynowie. Zamieszkiwali tam rodacy w pełnym przekroju: od alkoholika ze społecznego marginesu po szanowanego profesora uniwersytetu.

Wszystkich ich jednakowo terroryzował dozorca o wiele mówiącym nazwisku Anioł. Aluzja była przejrzysta - oto społeczeństwo cierpi pod jarzmem narzuconej władzy. Z tego powodu serial nie mógł się pojawić w ówczesnej telewizji. Ale to tylko wzmacniało jego legendę. A że były to czasy, kiedy do Polski wkraczało wideo, film rychło znalazł się na taśmach, które pożyczano sobie w gronie znajomych i oglądano aż do zupełnego zatarcia obrazu.

I decydenci telewizyjni zrozumieli, że nie ma już większego sensu przetrzymywać dziełka na półkach, bo to tylko powiększa kompromitację. Serial wyświetlono na przełomie 1986 i 1987 roku. Sukces przyszedł natychmiast. Przed telewizorami zasiadała rekordowa liczba widzów. Nic dziwnego: grali sami ulubieńcy publiczności - od Wojciecha Pokory przez Stanisławę Celińską po Bronisława Pawlika. W scenariuszu biegł gag za gagiem, dowcip za dowcipem. A wszystko żywcem przeniesione z realnego świata.

W nowej kolekcji filmowej z cyklu Kultowe Seriale "Alternatywy 4". Wydawnictwo składać się będzie z książki wraz z płytą DVD. Start kolekcji zaplanowany jest na 25 stycznia 2011 roku (wtorek).

Dowiedz się więcej na temat: Kultowe seriale

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje