Aktorskie rodziny: Grabowscy. Córki Andrzeja poszły w ślady ojca i stryja Mikołaja
Dzieci gwiazd często idą w ślady znanych rodziców. Nie inaczej było w przypadku córek Andrzeja Grabowskiego i Anny Tomaszewskiej. Mimo że aktor starał się je odwieść od tego zamiaru, Zuzanna i Katarzyna poszły w ślady swoich rodziców i stryja Mikołaja. Grabowski początkowo nie by zadowolony. Dziś pęka z dumy, a nawet występuje z nimi na scenie.
Popularność przyniosła Andrzejowi Grabowskiemu rola w sitcomie "Świat według Kiepskich". Wcielił się w Ferdynanda, głowę rodziny, bezrobotnego filozofa z piwem w ręce. Grał go przez 22 lata, od 1999 do 2021 roku. Gdy rozpoczęto emisję ostatniego sezonu sitcomu, aktor wyznał w wywiadzie dla Interii, że przyjął to z pewnym smutkiem. "Były różne okresy — kiedy Kiepskich lubiłem, kochałem, a był też czas, kiedy nienawidziłem grać w Kiepskich. To się zmieniało. Teraz, kiedy uświadomiłem sobie, że Kiepskich mogłoby nie być, zrobiło mi się żal". - mówił.
Grabowski nie lubi, gdy widzowie utożsamiali go z postacią Ferdka. Nie oznacza to jednak, że ma o nim złe zdanie. "Oczywiście jest, jaki jest — leń. To facet w rodzaju wiejskiego filozofa. Ma swoje zasady, których się trzyma przez wszystkie odcinki, jak na przykład ta, że dla ludzi z jego wykształceniem nie ma pracy".
Grabowski to nie tylko Kiepski. W serialu "Pitbull" Patryka Vegi przejmująco zagrał starzejącego się policjanta o pseudonimie "Gebels". Wcześniej był serial "Biała podszewka" w reżyserii Izabelli Cywińskiej. A pierwszą dużą rolę aktor zagrał w 1989 roku w filmie Feliksa Falka "Kapitał, czyli jak zrobić pieniądze w Polsce".
Urodził się 15 marca 1952 roku w Chrzanowie. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, prace rozpoczął na deskach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, z którym związany był przez wiele następnych lat. Pierwszy sukces osiągnął dzięki roli w spektaklu "Przepraszam, czy tu biją" (Tarnowski Teatr im. Ludwika Solskiego, reż. Ryszard Smożewski, 1976), za którą otrzymał Nagrodę Młodych Stowarzyszenia Polskich Artystów Teatru i Filmu (SPATiF-u).
W ostatnich latach Andrzej Grabowski wystąpił w 30 spektaklach Teatru Telewizji, między innymi, w "Co nie jest snem" w reżyserii Krzysztofa Zaleskiego. Użyczył również swojego głosu w kilku filmach zagranicznych kierowanych do dzieci, na przykład w filmach animowanych "Mój brat niedźwiedź" i "Kurczak Mały".
W wywiadzie dla Newserii Lifestyle Grabowski wyznał, że nie przepada za oglądaniem siebie na ekranie. "To zawsze jest dla mnie zaskoczenie: to ja tak wyglądam? O Boże, to ja tak gram? Przecież myślałem, że ja to inaczej zagrałem, a to ja tak, ojej. To są przykre wrażenia, dlatego wolę unikać filmów z moim udziałem" - wyznał aktor.
"Ponieważ cały czas w tym siedzę, to zwykle patrzę pod kątem: o, tu jest błąd montażowy, przecież ta popielniczka powinna stać w innym miejscu albo bohaterka w tej samej scenie jest inaczej uczesana, albo ma inną charakteryzację, przecież ta szrama chyba była gdzie indziej. I tak człowiek ogląda, to po co mi to?" - kontynuował.
Starszy brat odtwórcy roli Gebelsa z "Pitbulla" także jest aktorem. Urodzony w 1946 roku Mikołaj Grabowski już w czasie szkoły średniej występował w szkolnym teatrze oraz udzielał się w lokalnym domu kultury. W 1969 roku został absolwentem krakowskiej PWST, w której w tym samym roku rozpoczął pracę jako asystent.
Związany przede wszystkim z teatrem, występował także w kinie i telewizji. Zagrał między innymi w "Karierze Nikosia Dyzmy" Jacka Bromskiego i "Pręgach" Magdaleny Piekorz. Na scenie niejednokrotnie wystąpił razem ze swoim młodszym bratem.
Kiedy Zuzanna Grabowska, starsza córka Andrzeja Grabowskiego, zdecydowała się na studiowanie aktorstwa, serialowy Ferdynand Kiepski długo tłumaczył jej, że popełnia wielki błąd. Zuzanna była jednak pewna, iż dobrze robi, decydując się na przystąpienie do egzaminów do Akademii Teatralnej. Andrzej Grabowski w końcu pogodził się z jej wyborem. Miał nadzieję, że Katarzyna — młodsza córka — nie pójdzie w jego ślady. Jednak i ona postanowiła związać swą zawodową przyszłość z teatrem i filmem.
"Kiedy córki były nastolatkami, robiłem im wykłady o tym, jak bardzo niewdzięczny jest zawód aktora. Mówiłem, że całe życie będą oceniane, że każda nowa rola będzie nowym egzaminem, że nikt nie zagwarantuje im sukcesów, bo przecież jest mnóstwo aktorów ledwo wiążących koniec z końcem" - wyznał kilka lat temu Andrzej Grabowski.
Co ciekawe, Katarzyna i Zuzanna spotykają się czasem ze swoimi rodzicami na scenie. Zuzanna grała z ojcem w spektaklu "Chory z urojenia", a gdy zaszła w ciążę, jej rolę przejęła młodsza siostra. "To wszystko jest miłym wspomnieniem, ale nie mogłabym tak w każdej produkcji" - oceniała współpracę z tatą.
Córki Andrzeja Grabowskiego nie tylko związały się zawodowo z aktorstwem, ale na swoich życiowych partnerów również wybrały aktorów. Zuzanna Grabowska jeszcze na studiach związała się z Pawłem Domagałą. Aktorska para często pracuje razem nad różnymi projektami. Żona mocno wspiera męża w karierze, a on sam, z charakterystyczną dla siebie szczerością, podkreśla, jak wielką inspiracją jest dla niego Zuzanna: "Zazwyczaj piszę o tym, co u mnie słychać, wobec tego słychać dużo o Zuzie, bo o kim miałbym pisać" - powiedział Paweł Domagała w wywiadzie dla Dzień Dobry TVN.
Katarzyna Grabowska od pięciu lat jest w szczęśliwym związku małżeńskim. Aktorka wcielająca się w postać Asi Popiel w serialu "Zakochani po uszy" oraz jej wieloletni partner — Damian Kulec — powiedzieli sobie sakramentalne "tak" w 2018 roku, a trzy lata później ich rodzina powiększyła się o córkę.