Najlepsze seriale w historii. Każdy powinien je znać

Nie macie pomysłu, co obejrzeć w weekend? Przygotowaliśmy dla Was kilka tytułów, które zyskały rozgłos, powszechne uznanie oraz często pojawiają się w zestawieniach najważniejszych światowych produkcji. Te seriale ekscytują, szokują i wciągają. Sprawdźcie, co warto nadrobić i co porwało widzów na całym świecie!

"Strefa mroku" (1959-1964)

Ta pozycja może być dla niektórych zaskoczeniem, ponieważ ma już swoje lata. Nie można jednak w takim rankingu pominąć jej wpływu i legendarności. Serial był inspiracją dla wielu późniejszych twórców horroru oraz dzieł science fiction. Bez tej produkcji nie powstałyby inne popularne tytuły jak "Archiwum X" (1993-2002), "Czarne lustro" (2011-) czy "Miłość, śmierć i roboty" (2019-).

Każdy z odcinków prezentuje całkowicie odrębną historię. Tym, co łączy je w jedną całość, jest wspólna tematyka (tajemnicze, paranormalne wątki) oraz narrator, który wprowadza widzów w nastrój opowieści i podsumowuje fabułę (Rod Serling). 

Reklama

Scenariuszami odcinków zajmował się w dużej mierze zajmował się właśnie Rod Serling. Kilka epizodów wyszło także spod pióra Charlesa Beaumonta (pisarza powieści z pogranicza sci-fi i horroru, jak i również kilkukrotnego współpracownika Rogera Cormana) oraz Richarda Mathesona (autora powieści "Jestem legendą") 

Seria w 2019 roku doczekała się wznowienia przez jednego z najważniejszych twórców współczesnego horroru - Jordana Peela ("Uciekaj!"). 

"Miasteczko Twin Peaks" (1990-1991)

Serial, jakiego wcześniej jeszcze nie było - pełen mistycznej symboliki, wielowymiarowości i tropów gatunkowych.  

Historia opowiada o agencie FBI Dale’u Cooperze (Kyle MacLachlan), który przyjeżdża do tytułowego Twin Peaks, by odnaleźć mordercę nastoletniej Laury Palmer (Sheryl Lee). Pod pozorami cichej i spokojnej małomiasteczkowości kryje się mroczne oblicze mieszkańców i budząca niepokój atmosfera, podbudowywana wybitnym soundtrackiem, stworzonym przez Angelo Badalementiego. 

"Miasteczko Twin Peaks" stało się fenomenem i zyskało fanów na całym świecie. Zagadkowe pytanie "kto zabił Laurę Palmer?" było na ustach wszystkich. Produkcja Davida Lyncha (wybitnego reżysera, który miał już wtedy na swoim koncie takie tytuły jak "Człowiek słoń" czy "Dzikość serca") i Marka Frosta zrewolucjonizowała telewizję. Dzięki swojej uniwersalności, również oglądana dziś może angażować i ekscytować. 

Breaking Bad (2008-2013)

Jako widzowie, jesteśmy przyzwyczajeni do fabuł przedstawiających bohaterów, którzy przechodzą wewnętrzną przemianę, rozwijają się i poprawiają swoje życie. W “Breaking Bad" teoretycznie też tak jest, ale... jednak nie do końca. Historia skupia się na życiu Waltera White’a (Bryan Cranston), dość nudnego i prostolinijnego nauczyciela chemii. Żyje skromnie z żoną oraz synem z lekką niepełnosprawnością, niedługo też po raz kolejny ma zostać ojcem. 

Kłopoty zaczynają się w momencie, kiedy dowiaduje się o swojej chorobie. White’a nie stać na opłacenie leczenia z nauczycielskiej pensji, więc decyduje się zawrzeć pakt ze swoim byłym uczniem, Jesse’m Pinkmanem (Aaron Paul), by wspólnie... produkować nielegalne substancje. Choć intencje są dobre, a początkowo głównym celem jest zapewnienie bezpiecznego bytu rodzinie, Walter z każdym odcinkiem zmienia się nie do poznania. Kreacja Cranstona jest hipnotyzująca, nieprzewidywalna i konsekwentnie utrzymuje zaciekawienie widzów przez wszystkie 5 sezonów

Serial doczekał się spin-offa, "Zadzwoń do Saula" (2015 - 2022), który także zbierał przychylne opinie. Niestety, został również rekordzistą porażek na rozdaniu nagród Emmy - otrzymał aż 53 nominacje i nie wygrał żadnej statuetki. 

"Rodzina Soprano" (1999-2007)

W tym roku "Rodzina Soprano" obchodzi swoje 25 lecieo czym pisaliśmy bardziej szczegółowo w styczniu.  

Serial przedstawia losy Tony’ego Soprano (James Gandolfini), który jest ojcem rodziny i szefem miejscowej mafii. Gdy życiowe trudności zaczynają go przerastać, zwraca się więc o pomoc do psychiatry (Lorraine Bracco). Mimo swoich problemów i specyficznej profesji, ma sympatyczne usposobienie. Serial przedstawia również wiele innych barwnych postaci; członków jego rodziny, mafijnych kolegów i konkurentów. 

Serial uhonorowano wieloma nagrodami, w tym 5 Złotymi Globami oraz aż 21 statuetkami Emmy

"Sukcesja" (2018-2023)

Sukcesja to pełna zwrotów akcji opowieść o rodzie Roy’ów, kierujących korporacją medialną Waystar Royco. Logan Roy (Brian Cox), będący głową rodziny, chce przekazać swoje stanowisko jednemu ze swoich dzieci. Nie jest to jednak łatwa decyzja. Kendall Roy (Jeremy Strong) najstarszy syn z drugiego małżeństwa, wydaje się być naturalnym wyborem, jednak miewa problemy z nielegalnymi substancjami. Roman Roy (Kieran Culkin), młodszy brat Kendalla, jest dziecinny, rozkojarzony i żądny nieustannych rozrywek. Siobhan "Shiv" Roy (Sarah Snook), najmłodsza z potomstwa i jedyna córka, próbuje sił w polityce. Najstarszy syn i jako jedyny zrodzony z pierwszego małżeństwa, Connor Roy (Alan Ruck), ma zupełnie inny tryb życia w Nowym Meksyku, z dala od rodziny.  

Bohaterowie nieustannie toczą ze sobą walkę o władzę i wpływy. Manipulują i grają na różne fronty, by zyskać jak najwięcej korzyści. Nawet jeśli realia amerykańskie i biznesowy slang nie są nam aż tak bliskie, to intrygi trzymają w napięciu do samego końca. Serial ma też sporo "momentów rozluźnienia", tym bardziej kiedy na ekranie pojawia się przez tajemniczy kuzyn Greg (Nicholas Braun) wraz z partnerem Shiv, Tomem (Matthew Macfadyen). 

Premiera czwartego, finałowego sezonu miała miejsce w zeszłym roku.


Powyżej opisane seriale nie są oczywiście jedynymi dobrze ocenianymi w rankingach. Jeżeli nie odnaleźliście wśród nich nic dla siebie, to na wysokich pozycjach znajdują się m.in. takie produkcje jak: "Przyjaciele" (1994-2004), "The Office" (US) (2005-2013), "Mad Men" (2007-2015), "Sherlock" (2010-2017) oraz "Gra o tron" (2011-2019). 

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy