Najdłuższe seriale świata

Serialowym tasiemcem nazywamy w Polsce "Klan", jednak daleko mu jeszcze do najdłuższej produkcji, jaka dotychczas była emitowana w Stanach Zjednoczonych. Rekordzista nadawany był nieprzerwanie przez... 57 lat i wychowało się na nim kilka pokoleń. Sprawdźcie, które opery mydlane mogą pretendować do miana najdłuższego serialu świata!



"Guiding Light"

Zacznijmy od liczb: pierwsze 2500 odcinków wyemitowano na antenie radiowej NBC, a od 30 czerwca 1952 roku serial pojawił się na małym ekranie. Do 1968 roku nadawano go na żywo. Swój żywot zakończył w 2009 roku, łącznie liczył, bagatela, 18262 epizody. 

"Świetlny przewodnik", bo pod takim tytułem produkcja była znana w Polsce, opowiadał o losach rodzin Bauerów, Spauldingów, Lewisów, Marlerów, Cooperów i innych, mieszkających w fikcyjnym miasteczku Springfield. Tytuł serialu pochodzi od lampy stojącej na biurku głównego bohatera, która miała wskazywać ludziom drogę.

Reklama

A teraz kilka ciekawostek: podczas 57 lat trwania serialu mieliśmy do czynienia ze zmartwychwstaniem, sklonowaniem jednej z bohaterek, przeniesienia w czasie czy obdarzeniem bohatera nadnaturalnymi mocami.

"As the World Turns"

13858 odcinków wyemitowanych na przestrzeni 54 lat. Do 2010 roku była to najdłużej nadawana telenowela na świecie. Opowiadała o życiu prywatnym i zawodowym mieszkańców (pochodzących głównie z rodzin prawników i lekarzy) fikcyjnej miejscowości Oakdale.

Licencję serialu sprzedano m.in. do Bułgarii, Holandii czy Macedonii. Najdłużej grającą aktorką w serialu była Helen Wagner, która występowała w nim od pierwszego odcinka aż do kwietnia 2010. "As the World Turns" to także pierwsza telenowela, w której wprowadzono postać geja (od 1988 roku).

"Coronation Street"

Najdłużej emitowana telenowela świata (nieprzerwanie od 9 grudnia 1960) rodem z Wielkiej Brytanii. Opowiada o perypetiach mieszkańców tytułowej, fikcyjnej ulicy w Manchesterze. Do tej pory wyemitowano 8481 odcinków serialu. W Polsce nadawany był w latach 90. przez telewizję regionalną.

"General Hospital"

Dramat medyczny "Szpital miejski" na antenie gości już 51 lat, obecnie emitowany jest 13154. epizod. Pierwszy odcinek wyemitowano 1 kwietnia 1963 roku. Akcja serialu toczy się w fikcyjnym miasteczku Port Charles. Głównymi bohaterami są pracownicy szpitala i ludzie ze świata biznesu. Produkcja na przestrzeni lat zdążyła zgarnąć 11 nagród Emmy w kategorii "Najlepszy serial dramatyczny" (ostatni raz w 2012 roku).

W operze mydlanej gościnnie udział wzięły takie sławy jak Elizabeth Tylor, Roseanne Barr czy James Franco. Serial jest kultową produkcją Amerykanów. Wciąż powstają jego liczne parodie (np. w "Tootsie" czy "Dr. Housie"), a wiele mainstreamowych programów odwołuje się do niego. Do oglądania tasiemca przyznaje się wiele sław, m.in. hokeista Wayne Gretzky, aktor znany z "Rodziny Soprano" Vincent Pastore, , czy wokalista Billy Currington.

 

"Days of our Lives"

"Dni naszego życia" w przyszłym roku będą obchodzić swoje 50. urodziny. Choć serial nigdy nie był emitowany w naszej ojczyźnie, istnieje w świadomości Polaków dzięki sitcomowi "Przyjaciele", jako produkcja, w której grał Joey Tribbiani. W Stanach Zjednoczonych obecnie możemy zobaczyć 12433. odcinek 49. sezonu.

Serial opowiada o losach rodzin Horotn i Bradys, mieszkańców fikcyjnego miasteczka Salem. Produkcja osiągnęła także spory sukces w Europie. Emitowano ją m.in. w Turcji, Francji, Niemczech, Norwegii, Szwecji, Finlandii, wielkiej Brytanii czy na Węgrzech. Wielką fanką serialu jest Julia Roberts.

"One Life to Live"

"Tylko jedno życie" to amerykańska opera mydlana emitowana przez stację ABC przez 44 lata, od 15 lipca 1968 do 13 stycznia 2012. W 2013 roku serial próbowano wznowić emitując jego nowe odcinki w internecie, jednak pomysł upadł. Produkcja opowiadała o losach mieszkańców fikcyjnego miasta Llanview w Pensylwanii. Podkreślała różnice etniczne i społeczno-ekonomiczne, pokazując klasyczny wzór opery mydlanej, której bohaterami są dwie kontrastujące familie - biedna i bogata. W Polsce serial pod koniec lat 90. emitowała Nasza TV.

"All My Children"


"Wszystkie moje dzieci" to amerykańska telenowela emitowana przez 41 lat, od 5 stycznia 1970 do 23 września 2011 roku na kanale ABC, a przez kolejne 2 lata w internecie. Jej akcja rozgrywała się w fikcyjnym miasteczku Pine Valley. Serial opowiadał o losach trzech rodzin: Kane'ów, Chandlersów i Martinsów. W Polsce serial emitowany był w latach 1998-2000 na kanale Wizja Jeden.

"Young and the Restless"

"Żar młodości" to opera mydlana, którą po raz pierwszy wyemitowano na antenie stacji CBS 26 marca 1973 roku. W telewizji gości ona po dziś dzień. Oznacza to, że w tym roku obchodziła swoje 41. urodziny. Jej akcja rozgrywa się w Genoa City, w stanie Wisconsin. Serial opowiada historię dwóch rodzin Newmanów i Abbottów. Obydwie prowadzą firmy kosmetyczne, które ze sobą konkurują.

Serial został sprzedany do 25 krajów świata. W Polsce emitował go Polsat w latach 1997-2000. Ośmiokrotnie zdobywał nagrodę Emmy dla najlepszego serialu zagranicznego (ostatni raz w tym roku). Obecnie widzowie w USA mogą obejrzeć 10510. odcinek serialu. 

"Search for Tomorrow"

Telenowela, która emitowana była przez 35 lat, od 3 września 1951 do 26 grudnia 1986 roku. Doczekała się w sumie 9130 odcinków.

"Another World"

"Inny świat" to amerykański serial telewizyjny, wyświetlany w latach 1964-1999,  stworzony przez Irnę Phillips i Williama J. Bella, a wyprodukowany przez Procter & Gamble Productions w NBC Studios. Liczył 8891 odcinków. Zdjęto go z anteny po 35 latach emisji z powodu niskiej oglądalności.

Opowiadał historię kilku rodzin żyjących w środkowo-zachodniej części miasta Bay City. "Inny Świat" koncentrował się mniej na tradycyjnym ujęciu życia codziennego niż w innych operach mydlanych, więcej uwagi poświęcając rozważaniom filozoficznym bohaterów i mezaliansom pomiędzy postaciami pochodzącymi z różnych klas społecznych.

"Moda na sukces"


Fabuły tego serialu nie trzeba nikomu przedstawiać, zresztą streszczenie zawirowań, romansów, zdrad czy zmartwychwstań, które u Forresterów są na porządku dziennym, byłoby niemożliwe.

Te liczby mówią same za siebie: serial ogląda 35 mln ludzi w ponad 100 krajach świata! W tym roku obchodzimy 20-lecie nadawania "Mody" w Polsce. Obecnie możemy śledzić odcinki nakręcone w 2011 roku, tymczasem stacja CBS zamówiła już epizody na 2015 rok. Czy możemy liczyć na 17. ślub Brooke?


swiatseriali.pl
Dowiedz się więcej na temat: Moda na sukces
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy