"Radio Romans": 25 lat od premiery
W czasach, kiedy na polskim rynku radiowym jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się prywatne stacje, opowieść o jednej z nich po prostu nie mogła nie zainteresować widzów. 29 czerwca 2019 mija 25 lat od premiery serialu. Jak wyglądają teraz aktorzy znani z tej kultowej produkcji?
"Radio Romans": 25 lat od premiery 8
zobacz zdjęcia
"Radio Romans": 25 lat od premiery
W czasach, kiedy na polskim rynku radiowym jak grzyby po deszczu zaczęły pojawiać się prywatne stacje, opowieść o jednej z nich po prostu nie mogła nie zainteresować widzów. 29 czerwca 2019 mija 25 lat od premiery serialu. Jak wyglądają teraz aktorzy znani z tej kultowej produkcji?
1 / 8
Dorota Kolak (Wanda Kreft) Po zakończeniu pracy na planie „Radia Romans” krakowską aktorkę mieliśmy okazję zobaczyć zarówno na deskach teatru, w filmie i w telewizji. Pojawiała się w produkcjach dramatycznych („Drugi brzeg”, „Lęk wysokości”), sensacyjnych („Vinci”) czy komediowych („Ile waży koń trojański”). Do seriali powróciła w 2001 roku przyjmując rolę Lucyny Pałuckiej w „Marzeniach do spełnienia”. Od tego czasu występowała gościnnie m.in.: w „Na dobre i na złe”, „Londyńczykach” czy „Głębokiej wodzie”. Możemy ją oglądać jako Annę Marczak w „Barwach szczęścia”.
2 / 8
Małgorzata Foremniak (Dominika Wojciechowska)
Od zakończenia zdjęć na planie „Radia Romans” Małgorzata Foremniak na stałe zapisała się w historii polskiej telewizji. Serca widzów zdobyła jako Zosia Stankiewicz-Burska w „Na dobre i na złe”. Zagrała w filmach „Avalon”, „Świadek koronny”, „Stara baśń”, użyczyła również głosu w kilku animacjach („Pocahontas”) czy grach komputerowych („Heroes of Might and Magic V”).
Foremniak trzykrotnie została laureatką Telekamery w kategorii najlepsza aktorka, i raz - Złotej Telekamery. W 2005 roku wystąpiła w „Tańcu z gwiazdami”, gdzie tańczyła w parze z Rafałem Maserakiem.
Źródło: AKPA
Autor: Podlewski
3 / 8
Krzysztof Stelmaszyk (Andrzej Kreft)
Krzysztof Stelmaszyk od lat sprawnie łączy zobowiązania teatralne i filmowe. Od lat związany z teatrami warszawskimi (grał na deskach Teatru Współczesnego, Teatru Dramatycznego, Teatru Studio, Teatru Narodowego. W tym samym czasie nie pozwolił, aby zapomniała o nim widownia kinowa. Zagrał m.in.: w „Statystach”, „Fuksie”, „Testosteronie”.
Fani filmowego uniwersum Marvela mogą kojarzyć Tomasza z roli… Nicka Fury’ego.
Stelmaszyk podkładał głos pod wiele ukochanych przez widzów postaci w filmach animowanych i fabularnych. W telewizji stale pojawiał się w serialach „Rodzina zastępcza”, „Złotopolscy” i „Samo życie”, gdzie przez cztery lata wcielał się w postać Pawła Dunina.
Źródło: AKPA
Autor: Podlewski
4 / 8
Igor Michalski (Marek Zwoliński)
Igor Michalski całe swoje życie zawodowe związał z teatrem. Jako aktor spełniał się na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku (w latach 1982 – 2006), potem, jako dyrektor, przewodził Teatrem im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu i Kaliskimi Spotkaniami Teatralnymi (od 2008 roku). W międzyczasie wystąpił w paru rolach na srebrnym ekranie.
Warto przypomnieć „Drugi brzeg” Magdaleny Łazarkiewicz czy „Wróżby kumaka” Roberta Glińskiego. Michalskiego można również usłyszeć w oratoriach. Aktor współpracował z Piotrem Rubikiem przy „Tu Es Petrus” i „Psałterzu Wrześniowym”. W 2011 roku odebrał Srebrny Medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis.
Źródło: AKPA
Autor: Kurnikowski
5 / 8
Tomasz Bednarek (Stefan Chocholak)
Tomasz Bednarek jest widzom najlepiej znany z roli Jacka Boreckiego, którego od lat gra w serialu „Klan”. Jednak aktor spore sukcesy odniósł w teatrze, a także dał się poznać jako dobry prowadzący – jest m.in. gospodarzem programu „Projekt Kultura” na antenie Radia Plus.
Z kolei lista produkcji w których Bednarek użyczył głosu bohaterom zajęłaby kilka stron. Fani „Gwiezdnych wojen” z pewnością kojarzą go jako Anakina Skywalkera.
Źródło: AKPA
Autor: Jordan Krzemiński
6 / 8
Mirosław Baka (Antoni Wereszczaka)
Mirosław Baka ma na swoim koncie mnóstwo ról: teatralnych, filmowych i telewizyjnych oraz nagród i odznaczeń (Pegaz, Srebrny Krzyż Zasługi). Widzowie pamiętają go z produkcji Władysława Pasikowskiego („Demony wojny wg Goi”), filmów „Chłopaki nie płaczą”, czy seriali sensacyjnych.
To on wcielał się w postać Igora Szajbińskiego w polsatowskiej „Fali zbrodni”, a w 2013 roku uwodził mecenas Przybysz w "Prawie Agaty". Baka wykonuje również piosenką aktorską. Śpiewa utwory Wysockiego czy Jacka Kaczmarskiego.
Źródło: AKPA
Autor: Baranowski
7 / 8
Beata Ścibakówna (Barbara Zwolińska)
Beata Ścibakówna ma na swoim koncie kilkanaście ról w ulubionych serialach widzów. Telewidzowie śledzili losy granych przez nią bohaterek w „Złotopolskich”, „Samym życiu”, „Na dobre i na złe” czy „Linii życia”.
Mimo ogromnej ilości pracy na planie Beata wystąpiła jeszcze w 3. edycji programu „Gwiazdy tańczą na lodzie”.
Źródło: AKPA
Autor: Niemiec
8 / 8
Jan Jankowski (Piotr Dyląg)
Aktorowi naprawdę musiała spodobać się praca na planie seriali telewizyjnych! Widzowie mogli zobaczyć go w kilku produkcjach filmowych, jednak Jankowski od lat 90. najmocniej związał się z telewizją.
„Czułość i kłamstwa”, „Samo życie”, „Pensjonat pod Różą”, „Na Wspólnej”, to tylko niektóre z seriali, w których możemy go zobaczyć.
Źródło: AKPA
Autor: Podlewski