Reklama

Morden i Sandhamn

Zbrodnia

Ocena
serialu
7,4
Dobry
Ocen: 25
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Zbrodnia": Magdalena Zawadzka - Heroina Polskiego Kina

Aż trudno uwierzyć, że za kilka dni Magdalena Zawadzka, czyli Elżbieta Lubczyńska z serialu "Zbrodnia", kończy 70. lat. Jak sama przyznaje urodziny to jednak tylko dodatek do premiery książki jej autorstwa "Taka jestem i już!", która ukaże się dokładnie 29. października. Aktorka głośno nie mówi o swoich latach zapisanych w peselu, za to skrzętnie liczy te, spędzone na scenie i na ekranie, a mija właśnie 45.


Reklama


Swoje pierwsze kroki w zawodzie stawiała jako nastolatka i jak mówi to był jej sposób na oderwanie się od rzeczywistości. Biegła niczym Alicja za białym królikiem w świat czarów.

- Używałam sprytnie kamuflażu, przebierałam się nie do poznania dodając sobie lat stylizacją, by móc wejść na seans filmowy dozwolony od lat osiemnastu i podziwiałam te wszystkie aktorskie zjawiska. Nigdy nie myślałam, że pewnego dnia sama pojawię się na celuloidowej taśmie i zabłysnę. To Andrzej Łapicki mnie ośmielił. W "Spotkaniu w bajce" spotkałam największych, a pośród nich zaplątałam się ja, nieopierzona amatorka. Jeśli ktoś powiedziałby mi wtedy, że jeden z nich zostanie moim mężem, nie dałabym wiary - wspomina.

I nadal chce biec, grać role na przekór swoim warunkom. - Mogę znaleźć w sobie takie pokłady okrucieństwa i chamstwa, o które nawet sama się nie podejrzewam, a dla roli je znajdę! Grałam już najgorszy element - deklaruje. 

Dzięki swojemu zawodowi mogła być kim chciała. Grała słodkie idiotki, buntowniczki, rozkoszne panienki, panienki z temperamentem, liryczne dziewczyny, dziewczyny upiorne, tańczyła, śpiewała, jeździła konno, fechtowała, ale zagrała też pełen wachlarz światowej klasyki, w tym kilkanaście kreacji stworzonych przez Szekspira. Jej Baśka z "Pana Wołodyjowskiego" była zaś kobietą na owe czasy z zupełnie innej epoki. To ona pierwsza wyznała miłość mężczyźnie, Michałowi Wołodyjowskiemu. Do dziś nie tylko z ekranu - we wszystkich swoich kreacjach, ale też poza światłami rampy uwodzi wdziękiem, klasą i poczuciem humoru.

O swojej wielkiej miłości, Gustawie Holoubku mówi, że pozostawił w niej fantastyczną bazę na dalsze życie, a dowody uznania od publiczności są jej małymi szczęściami. I jest jeszcze coś, co wraz z talentem i urodą nie przestaje zachwycać i mężczyzn, i kobiety! Fantastyczne nogi, których mogłaby jej pozazdrościć sama Marlena Dietrich. Długość obowiązkowa garderoby - przed kolano. I te bajecznie wysokie szpilki. Heroina Polskiego Kina, która wprawia w doskonały nastrój kolejne pokolenia widzów. Nic to, Baśka!

- To publiczność nas kreuje, tworzy nas. Wprawiając siebie w dobry nastrój, jednocześnie zapisuje nas w swojej pamięci. I to jest najpiękniejsze w tym zawodzie. Jeśli, natomiast, ktoś sam kreuje siebie na coś takiego, jak heroina, to jest nieszczęście boskie - mówi. 

Wspólnie z Magdaleną Zawadzką i Jolantą Fajkowską anegdotami z życia aktorki dzielili się m.in. Stanisław Tym, Artur Barciś, Anna Nehrebecka, Janusz Gajos, Marian Kociniak. Spotkanie z cyklu cyklu "Heroina Polskiego Kina" odbyło się w teatrze Collegium Nobilium. Marian Kociniak przyznał po latach, że kochał się w niej po uszy. Stanisław Tym określił ją jednym słowem - nadzwyczajna. Janusz Majewski - był gotów rzucić naręcze białych róż z balkonu, krzycząc, że ma w sobie taki dar, że nie sposób jej nie lubić.

Artur Barciś zdradził, że zawsze się jej bał i dbał o to, by mieć czyste buty. Przyznał też, że to była dyrektorowa, u której nic nie można było załatwić. Janusz Gajos przyznał żartem, że nigdy mu nikt Zawadzkiej nie aplikował dożylnie, sam brał kiedy chciał. A syn, Jan Holoubek, przyznał, że do domu zawsze wracała z teatru po prostu mama, która gotowała najlepszy rosół na świecie.

Magdalena Zawadzka, zapytana, dlaczego nie wykłada w żadnej szkole aktorskiej, odpowiada: - Nigdy nie ośmieliłabym się uczyć. Bałabym się. Ciągle mam uczucie, że sama nadal się uczę. To proceder nieszkodliwy, jak się człowiek uczy całe życie. 


Dowiedz się więcej na temat: Magdalena Zawadzka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje