MacGyver
Ocena
serialu
8,8
Bardzo dobry
Ocen: 211
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"MacGyver": Życie pisze scenariusze


Pomysł na serial narodził się w głowach trzech panów - Johna Richa, Henry’ego Winklera oraz Lee Davida Zlotoffa, którzy przedstawili go wytwórni Paramount. Gdy ABC wyraziło zainteresowanie produkcją, rozpoczęto poszukiwania tytułowego MacGyvera.

- Przesłuchaliśmy ponad 100 aktorów (m.in. Lorenzo Lamas). Wówczas pojawił się Richard Dean Anderson. Już na początku sięgnął do aktówki po okulary, by móc przeczytać rolę. Pomyślałem: to jest to! Był bezpretensjonalny i twardo stąpał po ziemi - wspominał Rich w "People". Anderson nie krył zachwytu.

Reklama

- Skusiła mnie idea serialu. Agent z awersją do broni. Bohater, który rozprawia się ze złoczyńcami, nie używając przemocy. To było coś - powtarzał w wywiadach odtwórca głównej roli. Serial okazał się sukcesem, a jego popularność rosła z odcinka na odcinek. Ale czegoś brakowało.

Złodziejka serc

- Stacja naciska, by wprowadzić kobietę do życia Maca. Przygoda to nie wszystko - zdradził Rick w "The Bergen". I tak pojawiła się pierwsza z kilku - Penny Parker grana przez Teri Hatcher. Okazało się, że koleżanka zwróciła uwagę nie tylko Maca, ale też Andersona. Aktor, będąc jeszcze w związku z Selą Ward, nawiązał gorący romans z Hatcher. Trwał on, z krótkimi przerwami, siedem lat i zakończył się zerwaniem przez Richarda w trakcie wywiadu telewizyjnego! Prócz Teri było jeszcze coś, co ciągnęło aktora na plan: ekstremalne sceny.

- Lubiłem akcje Maca na zewnątrz. To była taka mała wisienka na torcie - podsumował w "Iowa TV" aktor, który przez długi czas sam kręcił niebezpieczne sceny. Do 1987 r., kiedy to nabawił się poważnej kontuzji kręgosłupa. - W ciągu dwóch sezonów miałem wiele złamań, przemieszczeń, szwów... Dawałem radę! Ale po operacji kręgosłupa musiałem przystopować. Nadal jeżdżę autem, na nartach i na łyżwach, ale nie mogę robić niczego, co unieruchamia moje nogi - wyznał w "L.A. Times".

Żale gwiazdora

Trzeci sezon okazał się trudny. Mimo popularności "MacGyvera" szefowie ABC traktowali go po macoszemu - żonglowali jego miejscem w ramówce i planowali koniec ze względu na wysokie koszty. Ostatecznie serial pozostawiono, ale przeniesiono jego plan zdjęciowy z L.A. do Vancouver w Kanadzie.

- Pomimo nadawania w środowe wieczory, plasujemy się w czołowej 20. Mimo to szefowie ABC nadal zabierają nam pieniądze, narzucają nowe koncepty - żalił się ekranowy MacGyver w "Inquirer" i kontynuował:

- Oni nie potrafią przyznać, że posiadają coś wyjątkowego. To nie jest tradycyjne show o superbohaterze. Ale dla szefów stacji to kolejny serial akcji. Z ich pomocą "MacGyver" naprawdę miałby szansę być megahitem! Ale koniec... Ostatnio już byłem na dywaniku u prezesów ABC, którzy nie byli zadowoleni z mojego narzekania i dali mi do zrozumienia, że dalsze otwieranie buzi może się dla mnie źle skończyć.

I tak emocje opadły. O serialu ponownie zrobiło się głośno w 1991 r., gdy pojawiły się plotki o odejściu ekranowego Pete’a Thorntona, czyli Dany Elcara. Powód? Postępująca jaskra u 64-letniego wtedy aktora.

Życie pisze scenariusze

W 1991 r. Dana widział mniej niż 5%! - Nie wiemy, czy będzie lepiej, czy gorzej, dlatego postanowiliśmy pożegnać się z Pete’em w finale serii - oznajmił Winkler w "TV Guide". Jednak po rozmowach z aktorem zdecydowano zostawić go, a chorobę wpisać w scenariusz.

- W życiu są walki, które należy odpuścić. Nie wygram ze ślepotą. Mam nowy cel: muszę nauczyć się normalnie funkcjonować mimo swojego kalectwa - oznajmił Elcar w "Chronicles Tribune" przed rozpoczęciem zdjęć do 7. sezonu. Plan zdjęciowy ponownie przeniesiono do L. A. Nowa seria okazała się ostatnią nie tylko dla Dany, ale całej produkcji. 13 grudnia 1991 r. ABC zakończyła serial.

- Jedynym powodem końca "MacGyvera" był fakt, że wszyscy byli gotowi na nowe wyzwania. Byłem fizycznie wykończony, nie miałem życia prywatnego - mówi Anderson, ucinając plotki o innym powodzie - słabej oglądalności.

Gdy w lutym 2016 r. stacja CBS poinformowała, że pracuje nad remakiem "MacGyvera", fani oryginału zamarli.

Nic dziwnego - dotychczasowe próby "odświeżenia" hitów małego ekranu z lat 80. kończyły się fiaskiem. Wystarczy przypomnieć "Kojaka" z 2005 r. lub "Nieustraszonego" z 2008 r. Ving Rhames - czarnoskóry następca Telly’ego Savalasa wyraźnie nie przypadł do gustu publiczności, która uznała obsadzenie go wręcz za "profanację" kultowej postaci.

Serial skasowano po emisji 9 odcinków. Druga z produkcji miała więcej szczęścia. Doczekała się 18 epizodów i zyskała wierną widownię, która walczyła o nią do końca. Niestety, nie była wystarczająco "silna". 

Na tle swoich poprzedników "MacGyver" wypadł dużo lepiej. Już po emisji 4. epizodu szefowie stacji zamówili pełny 21-odcinkowy sezon, a kilka miesięcy później kolejną serię, dając mu szansę na rozwinięcie skrzydeł.

Te od początku podcinali krytycy oraz fani oryginału z Richardem Dean Andersonem, którzy nie byli zbyt łaskawi dla produkcji i głównego aktora, Lucasa Tilla.

- Jeśli szukacie klimatu oryginału, zapomnijcie - napisał jeden z dziennikarzy, a drugi mu wtórował: - Mało MacGyvera w "MacGyverze". Till nie ma w sobie nic z uroku i inteligencji Dean Andersona.

Mimo niechęci krytyków do nowej odsłony prezesi stacji CBS nie poddają się. Nowy "MacGyver" został w maju 2019 roku wznowiony na czwarty sezon. Wyniki oglądalności nie są powalające (ani oceny - 4,5/10), ale jak widać widzowie przyzwyczajeni są do starych/nowych bohaterów.

W najnowszych odcinkach, które na antenę trafią jesienią br., w stałej roli pojawi się Levy Tran (Desi), która zadebiutowała w trzeciej serii. Jej rola z początku była mała  - producenci często decydują się wprowadzić nowych bohaterów w mniejszym zakresie, aby sprawdzić jak sprawdzą się na ekranie i jak zostaną przyjęci przez widzów.

Fani mogą liczyć więc na większą rolę aktorki znanej z "Nawiedzonego domu na wzgórzu" (świetnej produkcji Netflixa).

Świat Seriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy