Kultowe seriale
Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 10114
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Polscy aktorzy, którzy wyemigrowali za granicę

Ewa Lemańska

Ewa Lemańska uznawana była za jedną z najpiękniejszych polskich aktorek lat 70. Swoją karierę rozpoczęła występami w teatrach. Pierwszy raz na małym ekranie można było ją oglądać w 1970 roku w serialu "Doktor Ewa".

Aktorka miała okazję wystąpić również w filmie "Jak daleko stąd, jak blisko", jednak największą popularność przyniosła jej rola Maryny w serialu "Janosik". Wyglądało na to, że czeka ją wielka kariera i wiele kolejnych propozycji. Jednak w pewnym momencie Lemańska zaczęła być aż za bardzo utożsamiana z serialową Maryną - skutecznie zaszufladkowano ją jako aktorkę jednej roli. 

Reklama

Po zakończeniu przygody z "Janosikiem" Ewa Lemańska długo czekała na atrakcyjne oferty. Niestety, nie mogła liczyć na nic innego niż okazjonalne, mniejsze role w serialach telewizyjnych.

Lemańska postanowiła wyjechać za pracą za granicę i podjąć karierę modelki, którą rozwijała z powodzeniem przez 10 lat.

Życie nie było dla niej łaskawe - kiedy wydawało się, że nareszcie wszystko idzie po jej myśli, zdiagnozowano u niej raka piersi. Ostatecznie wszystko dobrze się skończyło - aktorka wygrała z ciężką chorobą, przeszła na emeryturę i obecnie mieszka na Florydzie.

Joanna Pacuła

Joanna Pacuła rozpoczęła swoją karierę na deskach teatru i szybko zdobyła uznanie krytyków oraz publiczności. Wielu widzów kojarzy ją z roli Ewy Szymosiuk w serialu "Dom".

Niestety, w drugiej części produkcji TVP zastąpił ją ktoś inny. W czasie stanu wojennego w Polsce Joanna Pacuła przebywała we Francji. Zdecydowała się tam pozostać i spróbować swoich sił w filmie.

Na przestrzeni lat dała się poznać jako świetna aktorka serialowa, filmowa, a także modelka. Dzięki bliskiej znajomości z Romanem Polańskim jej zdjęcia widniały na okładkach najsłynniejszych zagranicznych czasopism. 

Pacuła utrzymywała kontakt z przebywającą w Stanach Zjednoczonych Elżbietą Czyżewską, która wprowadziła ją do środowiska filmowego i zapewniła współpracę z hollywoodzkimi reżyserami.

Wtedy też poznała Hawka Kocha, amerykańskiego producenta, z którym wzięła ślub. Z czasem zazdrość męża o rozbierane sceny zaczęła ją ograniczać i wpływać na jej karierę.

Joanna Pacuła zrezygnowała dla Kocha z roli w "Nagim instynkcie" i "9 i pół tygodnia", które później okazały się prawdziwymi filmowymi hitami... Małżeństwo aktorki z Hawkiem nie przetrwało próby czasu -  para rozwiodła się po 12 latach.

Elżbieta Czyżewska

Choć pierwsze lata jej życia nie były łatwe, poradziła sobie z trudnościami i dzięki talentowi oraz ciężkiej pracy stała się słynną nad Wisłą aktorką, zwaną często polską Marilyn Monroe.

Kariera Czyżewskiej rozpoczęła się od ról w komediach Barei "Mąż swojej żony", "Żona dla Australijczyka" i "Małżeństwo z rozsądku". Szybko stało się jasne, że jest świetną aktorką. Wspaniale radziła sobie w rolach komediowych. Często można było zobaczyć ją również na deskach Teatru Dramatycznego w Warszawie. 

Po jednym ze spektakli aktorka poznała korespondenta "New York Times", Amerykanina Davida Halberstama, z którym szybko wdała się w romans. W 1968 roku, już jako małżeństwo, para wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych.

Tam dzięki znajomościom Halberstam starał się pomóc karierze aktorki. Elżbieta Czyżewska grywała głównie w teatrach - brak dobrej znajomości języka, słowiański akcent i skłonność do alkoholizmu nie działały na jej korzyść.

Jednym z przedstawień godnych uwagi jest spektakl "Biesy", Andrzeja Wajdy, w którym zagrała razem z Meryl Streep. Poza tym można ją kojarzyć z filmów "Stracone lata", "Niewłaściwe miejsce", "Samotność w sieci" oraz seriali "Seks w wielkim mieście" czy "Prawo i porządek". 

Niestety, sytuacje życiowe pogłębiły nałóg aktorki, a śmierć siostry oraz byłego męża wpędziła ją w depresję. Elżbieta Czyżewska zachorowała na nowotwór przełyku i zmarła w 2010 roku.

Jacek Koman

Choć kojarzony z wielu polskich produkcji, nie jest wystarczająco doceniany w naszym kraju. W latach 70. aktor rozpoczął karierę w teatrach, a na ekranie zadebiutował w 1979 roku w filmie Juliusza Machulskiego, "Bezpośrednie połączenie".

Kilka lat później wyjechał do Austrii, gdzie rozpoczął swoją przygodę z zagranicznymi produkcjami, a następnie przeniósł się wraz z bratem do Melbourne, do Australii. 

Pierwszym zagranicznym filmem, w którym wystąpił, był dramat historyczny "Mila w cztery minuty", który otworzył mu drogę do wielu mniej i bardziej znanych produkcji.

Taką, która niewątpliwie zapadłą w pamięć, jest rola w musicalu "Moulin Rouge", na planie którego miał okazję pracować z Nicole Kidman. Inne produkcje, w których wystąpił, to "Ludzkie dzieci" (między innymi z Julianne Moore), dramat wojenny “Opór" z Danielem Craigiem czy też "Ghost Rider 2", gdzie zagrał u boku Nicolasa Cage’a.

Jednym z zagranicznych seriali z udziałem polskiego aktora jest "Top of the Lake" oraz "Tidelands", wyemitowany w 2018 roku na Netflixie.

swiatseriali
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy