Nie żyje Bożena Dykiel. Nie tylko "Na Wspólnej” – przypominamy kultowe role
Choć dla młodszego pokolenia była przede wszystkim twarzą sagi o rodzinie Ziębów, dorobek Bożeny Dykiel to historia polskiej kinematografii w pigułce. Grała u Zaorskiego, Łomnickiego i Barei, zawsze wnosząc na ekran niezwykłą energię i autentyczność. Dziś żegnamy artystkę, która przez ponad pół wieku kształtowała wyobraźnię polskich widzów.
Informację o śmierci Bożeny Dykiel przekazał ksiądz Andrzej Luter we wpisie na portalu Facebook. Później potwierdził ją w rozmowie z RMF FM. O odejściu aktorki napisał także serwis filmpolski.pl i Maciej Wróbel, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Uwielbiana aktorka filmowa i serialowa miała 77 lat.
Bożena Dykiel urodziła się 26 sierpnia 1948 roku w Grabowie. W 1971 ukończyła warszawską PWST. W latach 1970-72 była związana ze Studenckim Teatrem Satyryków w Warszawie. Od 1972 do 1985 roku występowała w Teatrze Narodowym w Warszawie.
Na dużym ekranie zadebiutowała w roku ukończenia studiów rolą autostopowiczki w filmie "Uciec jak najbliżej" Janusza Zaorskiego. Pierwszą serialową rolą był występ w uwielbianym "Janosiku".
W popularnym w latach 80. serialu Jana Łomnickiego "Dom" Dykiel wcieliła się w postać Haliny Jańczak.
"'Dom' jest fantastyczny, właściwie każdy odcinek mógłby być filmem fabularnym. Bardzo lubię zwłaszcza jego część historyczną z klimatem wracającej do życia Warszawy" - mówiła aktorka w rozmowie z "Tele Tygodniem".
Gościnnie pojawiała się w takich produkcjach telewizyjnych jak "Czterdziestolatek" (Walendziakowa), "07 zgłoś się" (barmanka w odcinku 20), "Na dobre i na złe" i "Usta usta".
Dla wielu osób jej najbardziej pamiętną rolą z lat 80. pozostaje Miećka Aniołowa z kultowego serialu "Alternatywy 4", a po latach dołączyła do obsady serialu "Dylematu 5", który był kontynuacją kultowej produkcji. W 2000 roku pojawiła się w serialu "Plebania", w którym wcielała się w postać Marii Potocznej.
Od 2003 roku Dykiel wcielała się w Marię Ziębę w popularnym serialu "Na Wspólnej". Zniknęła z niego po emisji 4000. odcinka, który wyemitowano w kwietniu 2025 roku. Powodem tej decyzji były problemy zdrowotne aktorki. Po tej informacji prawie całkowicie zniknęła z życia publicznego.
