Kultowe seriale

Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 9801
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Matki, żony i kochanki" 15 lat później

Cztery kobiety, cztery aktorki, cztery różne aktorskie temperamenty. Co dziś dzieje się z gwiazdami popularnego serialu "Matki, żony i kochanki"?

W sierpniu 1998 roku TVP rozpoczęła emisję kontynuacji serialu "Matki, żony i kochanki" w reżyserii Juliusza Machulskiego. Druga seria była odpowiedzią na gorące przyjęcie przez telewidzów części pierwszej. Mimo narzekań krytyków, produkcja cieszyła się wielką popularnością telewizyjnej widowni.

Pomysł scenarzysty Wojciecha Jędrkiewicza na bohaterki serialu, którymi były cztery przyjaciółki z liceum medycznego, okazał się znakomitym punktem wyjścia do ciekawej opowieści. Scenariusz napisał wraz z zespołem jeden z naszych najlepszych specjalistów od kina popularnego Juliusz Machulski ("Seksmisja", "Vabank", "Kiler").

Reklama

Hanka, Wanda, Dorota, Wiktoria - kończą szkołę z zawodem pielęgniarki, ale różne koleje losu sprawiają, że tylko jedna z przyjaciółek utrzymuje się z wyuczonego fachu. Po latach dawne szkolne koleżanki organizują spotkanie...

Jednym z największych atutów serialu była jego obsada. W rolach czterech głównych bohaterek oglądamy: Gabrielę Kownacką, Małgorzatę Potocką, Annę Romantowską, Elżbietę Zającównę. Cztery kobiety, cztery aktorki, cztery różne aktorskie temperamenty. Co dziś dzieje się z gwiazdami popularnego serialu?

Małgorzata Potocka (w serialu Wanda Popiołek-Otrębowska)

Wanda pracuje w szpitalu jako pielęgniarka. W pewnym momencie dowiaduje się, że jej mąż Janek (Paweł Wawrzecki) ma romans z lekarką. Mąż odchodzi, potem chce wrócić. Wanda z zemsty umawia się z niejakim Leonem (Andrzej Grabarczyk). Jan zaczyna rozumieć, jak bardzo zależy mu na żonie.

60-letnia dziś Małgorzata Potocka w serialu zagrała całkowite przeciwieństwo siebie. W rzeczywistości jest osobą niezywkle energiczną, za którą czasem trudno nadążyć. Jeszcze przed realizacją "Matek, żon i kochanek" była partnerką życiową słynnego muzyka i wokalisty Grzegorza Ciechowskiego i uczestniczyła w jego niektórych występach. Została jedną z pierwszych w Polsce licencjonowanych producentek filmowych. Zajmuje się reżyserią i fotografią, a jeszcze trzy lata temu była szefową Łódzkiego Ośrodka TVP. Obecnie jest dyrektorem artystycznym Policealnej Szkoły Filmowej i Telewizyjnej w Łodzi.

Ale nigdy nie zarzuciła aktorstwa, które przyniosło jej popularność i uznanie. Ostatnio mogliśmy oglądać ją w serialach "Barwy szczęścia" (w roli Jolanty Grzelak-Kozłowskiej) oraz w "Linii życia" (w roli Teresy Kessler).

Małgorzata Potocka ma dwie dorosłe córki Matyldę i Weronikę.

Anna Romantowska (w serialu Wiktoria Zarychta)

Wiktoria mieszka w małym miasteczku i samotnie wychowuje syna Jurka (Mateusz Damięcki). Po spotkaniu z przyjaciółkami i za ich namową przeprowadza się do stolicy. Jerzy (Jan Englert), jej miłość z czasów młodości, wraca do niej, ale kiedy dowiaduje się, że Jurek nie jest jego dzieckiem, odchodzi. Wiktoria wychodzi za mąż za Cezarego (Leon Charewicz), ale nie jest szczęśliwa w małżeństwie i związek się rozpada...

63-letnia dziś Anna Romantowska do niedawna była żoną reżysera Jacka Bromskiego, a wcześniej nieodżałowanego Krzysztofa Kolbergera, z którym ma córkę Julię Kolberger (została reżyserem).

Od czasów "Matek, żon i kochanek" odniosła kilka ekranowych sukcesów. Aktorkę niedawno oglądaliśmy w "Czasie honoru" w roli Sabiny Sajkowskiej, matki Leny (Agnieszka Więdłocha).  Ponadto wystapiła w serialach: "Aida", "Duch w dom" i "Hotel 52".

Wkrótce Annę Romantowską zobaczymy w "Ambassadzie", najnowszej komedii reżysera "Matek, żon i kochanek".

Elżbieta Zającówna (w serialu Hanka Trzebuchowska)

Hanka po liceum skończyła studia i została wziętym stomatologiem. Mimo dużego obciążenia zawodowego starcza jej jeszcze energii na poszukiwanie odpowiedniego mężczyzny. Po rozwodzie z Robertem (Krzysztof Kiersznowski) wiąże się ze studentem filozofii Filipem (Grzegorz Łukawski), a potem z Krzesimirem (Jacek Borkowski), za którego zamierza wyjść za mąż...

55-letnia dziś Elżbieta Zającówna zadebiutowała na ekranie u Juliusza Machulskiego w słynnym filmie "Vabank". Nic więc dziwnego, że ceniony reżyser zaproponował jej rolę w swoim serialu.

Podobnie jak Małgorzata Potocka, Elżbieta Zającówna zawodowo nie skupia się wyłącznie na aktorstwie. Prywatnie jest żoną scenarzysty, reżysera i producenta Krzysztofa Jaroszyńskiego, którego wspierała organizacyjnie przy produkcji popularnego sitcomu "Daleko od noszy", jako współwłaścicielka firmy producenckiej "Gabi" (nazwanej tak od imienia córki aktorki i Krzysztofa Jaroszyńskiego, Gabrieli). Od 2010 roku jest wiceprezesem Fundacji Polsat i poświęca się działalności charytatywnej.

Gabriela Kownacka (w serialu Dorota Padlewska-Lindner)

Dorota wraz z mężem Michałem (Krzysztof Stroiński) ma fabrykę kosmetyków. Małżonkowie są rodzicami nastoletniej Klary (Anna Mucha). Wydawać by się mogło, że Dorocie nic nie brakuje do szczęścia w życiu rodzinnym i zawodowym, a jednak od dłuższego czasu zdradza męża z rzeźbiarzem Adamem (Jan Nowicki)...

Gabriela Kownacka zmarła po długiej chorobie 30 listopada 2010 roku. Miała 58 lat. Przegrała dramatyczną walkę z rakiem piersi.

Po śmierci wielu aktorów często pisze się o nie do końca wykorzystanych talentach. Na pewno taki żal dotyczy Gabrieli Kownackiej. W przypadku aktorów pamięta się ich najlepsze i ostatnie role. W pamięci widzów Gabriela Kownacka pozostanie ciepłą, wyrozumiałą, mądrą i cierpliwą matką z "Rodziny zastępczej". 

Agencja W. Impact

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy