Reklama

Kultowe seriale

Ocena
serialu
8,3
Bardzo dobry
Ocen: 6875
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Danuta Morel: Polska aktorka przeszła przez piekło. Jej ojciec był zbrodniarzem!

Kiedy w 1979 roku Danuta Morel - 25-letnia aktorka i piosenkarka mająca właśnie za sobą debiut w serialu "Ślad na ziemi" - odbierała nagrodę na II Przeglądzie Piosenki Aktorskiej, jej ojciec był już na emeryturze i nie miał pojęcia, że wkrótce zostanie oskarżony o... ludobójstwo. Artystka, która w na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku była jedną z najpopularniejszych gwiazd na Śląsku, do dziś nie wierzy, że człowiek, który ją wychowywał, był komunistycznym zbrodniarzem!

Danuta Morel była przed laty nazywana najsympatyczniejszą... wizytówką Śląska. Co prawda nigdy nie udało się jej zaistnieć na ogólnopolskim rynku muzycznym, ale w Katowicach, gdzie mieszkała, uchodziła za wielką gwiazdę i żadna impreza dla górników nie mogła obyć się bez jej udziału.

Danuta Morel: Nie miała szczęścia do kariery

"Ona była zwierzęciem estradowym, potwornie zachłanna na scenę. Miała niebywały talent" - wspominała ją na łamach książki "Komendant. Życie Salomona Morela" aktorka Elżbieta Jodłowska, która przez kilka lat występowała z Danutą w tzw. półrecitalach.

Danuta Morel marzyła o sławie, ale nie miała szczęścia, bo w konkursach, w których brała udział, zawsze był ktoś lepszy od niej, kto "kradł" jej sprzed nosa nagrody i całą sympatię widzów. W 1978 roku podczas Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu o włos przegrała z debiutującą wówczas na profesjonalnej scenie Beatą Kozidrak, która podbiła serca Polaków, śpiewając z Bajmem przebój "Piechotą do lata". Rok później na II Przeglądzie Piosenki Aktorskiej pierwszym miejscem musiała podzielić się z rewelacyjną Dorotą Stalińską oraz trzema innymi młodymi śpiewającymi aktorkami... Doceniali ją za to widzowie warszawskiego Teatru Żydowskiego, z którym współpracowała przez kilka sezonów. Cieszyła się też wielką popularnością wśród bywalców katowickiego klubu Varietes, którego była największą gwiazdą.

Reklama

Kariera Danuty Morel załamała się, gdy wyszła za mąż, urodziła syna Dawida i opuściła Śląsk.

"Gdybym miała teraz debiutować, to bym drugi raz na tę drogę cierniową się nie zdobyła. Pani Hanka Bielicka powiedziała mi kiedyś, że w Polsce nie ma kariery, tylko stopień popularności. Ja tej największej popularności nie osiągnęłam do tej pory. Wciąż mi się wydaje, że jestem przed tym sukcesem" - wyznała w rozmowie z "Życiem Warszawy" tuż po przeprowadzce do stolicy.

Danuta Morel: Dziewięć powodów, dla których jej ojciec uciekł do Izraela

W 1990 roku o Danucie Morel niespodziewanie zrobiło się głośno z powodu jej ojca. Pułkownik Samuel Morel był już na emeryturze, gdy katowicki oddział Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu (późniejszy IPN) rozpoczął śledztwo w sprawie wydarzeń w Obozie Pracy Zgoda w Świętochłowicach, którego komendantem ojciec gwiazdy był w 1945 roku. Samuel Morel został oskarżony o ludobójstwo! Wyszło na jaw, że w ciągu zaledwie kilku miesięcy jego rządów w Zgodzie w obozie zginęło w tajemniczych okolicznościach ponad tysiąc ośmiuset więźniów... Ci, którzy przeżyli, opowiadali o torturach, jakie "fundował" im komendant. Samuel Morel w 1992 roku usłyszał także zarzut znęcania się nad młodymi przestępcami, których w latach 1949-1956 miał pod swoją "opieką" jako komendant Więzienia Progresywnego dla Młodocianych Przestępców w Jaworznie. Aby uniknąć kary, Morel uciekł z Polski do Izraela. Rok wcześniej do Tel Awiwu wyjechała z rodziną jego córka Danuta...

Niedawno minęło 25 lat od dnia, gdy polska prokuratura postawiła Samuelowi Morelowi dziewięć zarzutów, w tym ludobójstwa, i wystawiła za nim międzynarodowy list gończy. Ministerstwo Sprawiedliwości Izraela odmówiło jednak ekstradycji porucznika, który doczekał w Tel Awiwie późnej starości, żyjąc z polskiej emerytury przysługującej byłym pracownikom służby więziennej wynoszącej... pięć tysięcy złotych! Córka opiekowała się nim aż do śmierci (zmarł 14 lutego 2007 lat w wieku 88 lat).

Salomon Morel nigdy nie stanął przed sądem. Danuta Morel do dziś nie wierzy, że dopuścił się zbrodni na więźniach obozów pracy dla Ślązaków kolaborujących w czasie wojny z hitlerowcami oraz komunistycznych zakładów karnych dla "wrogów socjalistycznej władzy", których był komendantem.

Danuta Morel: Co robi dziś?

Danuta Morel ma dziś 68 lat, wciąż mieszka w Izraelu. Przed pandemią regularnie odwiedzała Polskę i występowała z recitalami w rozsianych po całym kraju oddziałach Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce. Po raz ostatni gościła w ojczyźnie w maju 2018 roku, by w Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim świętować wraz z dawnymi przyjaciółmi i fanami 45-lecie pracy artystycznej.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy