Reklama

Klan

Ocena
serialu
7,6
Dobry
Ocen: 9673
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Seks po polsku, czyli jak się kochają w polskich serialach

Utrata dziewictwa przez Bożenkę (Agnieszka Kaczorowska) z “Klanu" sprowokowała narodową dyskusję na temat seksu w polskich serialach. Okazuje się, że szczytem wyrafinowania w życiu intymnym bohaterów naszych rodzimych produkcji jest pocałunek z języczkiem. Łóżko to jedynie rekwizyt - taki sam jak np. stół. Najczęściej służy jako miejsce do odbycia... kolejnej rozmowy.


Reklama

Scen łóżkowych w polskich serialach jest jak na lekarstwo, a seks to wyłącznie zabieg marketingowy.

Żywot mnichów, czyli zero seksu

Gdyby się głębiej zastanowić, można by dojść do wniosku, że bohaterowie naszych rodzimych tasiemców wiodą żywot mnichów. Praktycznie zero seksu.

Jeśli już nawet idą razem do łóżka, to zakrywają się kołdrą niemal po sam czubek nosa. Żeby tylko nie pokazać kawałka bielizny, o nagim ciele już nie wspominając.

Gołe biusty na małym ekranie skończyły się wraz z epoką PRL-u. Jedno, co natomiast rzuca się w oczy przy oglądaniu tych psuedomiłosnych igraszek, to... pełen makijaż naszych ulubieńców z małego ekranu. 

Sceny intymne nie dla dzieci i katolików

Dlaczego stacje telewizyjne jak ognia unikają pikanterii w serialach? Tym bardziej że wprowadzenie śmiałych intymnych scen natychmiast podniosłoby ich oglądalność!

- Odpowiedź na to pytanie jest krótka i banalnie prosta - twierdzi królowa polskich seriali Ilona Łepkowska, producentka "Barw szczęścia". - Obecność tego typu scen wyznacza pora emisji.

Rzeczywiście, trudno serwować widzom seks i goliznę przed 22.00. Przy czym dotyczy to nie tylko zobligowanej edukacyjną misją telewizji publicznej, ale i stacji komercyjnych. Żaden nadawca nie chce narażać się Krajowej Radzie Telewizji i Radiofonii. Wszyscy wolą zarabiać pieniądze niż płacić wysokie kary.  Kalkulacja producentów seriali wydaje się więc oczywista: skórka nie jest warta wyprawki.

Zresztą z badań telewizyjnej widowni wynika jednoznacznie, że przed godziną 22.00 w większości polskich domów kontrolę nad pilotami przejmują... dzieci. Ponadto widzowie seriali to również osoby starsze, często wychowane w tradycyjnym duchu, praktykujący katolicy. Dla nich nawet rozmowy o seksie są nie na miejscu. Nie mówiąc o sytuacji, gdy bohaterowie idą do łóżka przed ślubem.

Pożegnanie z wiankiem

Ostatnio media żyły utratą dziewictwa Bożenki Lubicz w "Klanie".

- Absolutnie nie spodziewałam się, że trafimy na czołówki gazet i portali internetowych - mówi Agnieszka Kaczorowska.

- Tym bardziej że scena sama w sobie była zwyczajna. Nie epatowaliśmy przecież na ekranie seksem czy nagością. Wydaje mi się jednak, że temat był na tyle oryginalny, że zainteresował media. O ślubach czystości mówi się dziś niezwykle rzadko albo wręcz wcale. Bardzo się cieszę, że scenarzyści "Klanu" wpadli na pomysł poruszenia tej kwestii w serialu, choć doskonale zdaję sobie sprawę z tego, że dla wielu osób był to powód do śmiechu i żartów. Ja wierzę jednak, że znaleźli się i tacy, dla których ten wątek okazał się pretekstem do głębszych przemyśleń i skłonił do refleksji. Powszechnie uważa się, że w dzisiejszym świecie nie ma dwudziestoletnich dziewic, a to przecież stereotyp.

Wstydliwe gwiazdy

Wielu aktorom odpowiada brak seksu w polskich serialach, bo w scenach intymnych - mimo że są nierozerwalnie związane z ich zawodem - nie czują się pewnie. Na planie są spięci i często nie życzą sobie obecności fotoreporterów nawet, gdy mają się niewinnie pocałować. Przykładem jest Andrzej Młynarczyk z "M jak miłość".

O dziwo, najwięcej scen ocierających się o seks możemy oglądać w bodaj najbardziej rodzinnym polskim serialu - w "Klanie".  Jak aktorzy podchodzą do tego typu zadań aktorskich?

- Jeśli w scenariuszu jest uzasadnienie, dlaczego występuje nagość, nie mam nic przeciwko - mówi Aldona Orman. - Taki jest już mój zawód - czasami gram w kompletnym ubraniu, a czasami tego ubrania po prostu brak. W intymnych scenach nie występuję przecież jako ja tylko jako dana bohaterka. 

Jeszcze niedawno Agnieszka Kaczorowska nawet nie chciała słyszeć o pocałunkach na planie serialu.

- Teraz zawodowo podchodzę do scen łóżkowych - mówi serialowa Bożenka.  - Ewidentnie dojrzałam aktorsko. Poza tym bardzo dobrze pracuje mi się z Konradem Darochą. Lubimy się i ufamy sobie. Przestałam czuć strach i skrępowanie. I faktycznie: zagraliśmy tych scen już całe mnóstwo. Praktyka czyni mistrza.

Kochający inaczej w odcinkach

Władek (Przemysław Stippa) i Maciej (Tomasz Mycan) z "Barw szczęścia" to pierwsi serialowi geje w Polsce ukazani w korzystnym świetle. Ilona Łepkowska z premedytacją wprowadziła te postaci do swojej produkcji. Chciała pokazać widzom, z jaką nietolerancją musi zmagać się w społeczeństwie homoseksualna para. Po ślubie Władek i Maciek tworzą normalną rodzinę. Ale nigdy dotąd nie widzieliśmy ich razem w łóżku.   

Krok do przodu uczynili twórcy “Ciszy nad rozlewiskiem". W nowym sezonie zobaczymy pierwszą lesbijską scenę w Polsce. Konrad (Piotr Grabowski) pewnego dnia nakryje w stajni Magdę (Laura Breszka) na miłosnych igraszkach z... inną kobietą (Małgorzata Pasternak)! Oczywiście przeżyje szok, tym bardziej że sam będzie miał ochotę na romans z nią.

W naszej galerii znajdziecie zdjęcia z najgorętszych scen w polskich serialach.

Agencja W. Impact

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: Klan | Cisza nad rozlewiskiem

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje