Reklama

House M.D.

Dr House

Ocena
serialu
8,2
Bardzo dobry
Ocen: 1097
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

Co nakręca serialowych narkomanów?

Ostatnio można zaobserwować prawdziwy renesans różnych nałogowców w serialach. Uzależnienie od narkotyków stało się tematem, który stacje telewizyjne coraz chętniej podejmują.

Jakie są powody zainteresowania tematem narkotyków, jakie obserwujemy ostatnio w serialowych produkcjach? Co najmniej dwa.

Reklama

Po pierwsze walory edukacyjne - ukazywanie nałogu w kontekście słabości ma przestrzegać przed niebezpieczeństwem, jakie niosą ze sobą używki.

Z drugiej jednak strony bohater narkoman to postać skomplikowana. A postać tocząca wewnętrzną walkę oraz będąca w konflikcie z samym sobą, to murowany przepis na sympatię widza. A im bardziej publiczność przywiązuje się do bohatera, tym samym bardziej ceni sobie sam serial. A w show-biznesie wszak o to chodzi.

Ostatnio można zaobserwować prawdziwy renesans serialowych narkomanów. Telewizja przeniosła ich w światła jupiterów, zwracając uwagę na ich walkę z nałogiem. Czasami są to główni bohaterowie i uzależnienie wysuwa się na plan pierwszy, podczas gdy innym razem są to postacie drugoplanowe, a ich nałóg czyni tło serialu dużo bardziej złożonym.

Poniżej prezentujemy ranking zagranicznych portretów serialowych nałogowców:

6. Jackie Peyton / "Siostra Jackie" / opioidy

Jackie Peyton (Edie Falco - zdobywczyni 3 nagród Emmy i 2 Złotych Globów) jest pielęgniarką żyjącą w wielkim kłamstwie. Tak naprawdę są dwie Jackie: w domu - kochająca żona i matka, w szpitalu - uzależniona i cudzołożąca pracownica All Saints Hospital.

Od pierwszych scen poznajemy prawdziwą miłość Jackie - opioidowe leki przeciwbólowe. To one pomagają kobiecie uśmierzyć nieodłączny ból towarzyszący jej pracy.

Specyfika pracy wywołuje potrzebę nałogu, jak i - poprzez dostępność środków - podsyca go oraz intensyfikuje. Kobieta pogrąża się w nałogu przez większą część pierwszego sezonu, by w jego finale stanąć jednak na nogi. Dodatkowo w końcówce serii jej misternie budowana sieć kłamstw powoli zaczyna się rozpadać.

Siostra z problemami:

Co prawda uzależnienie Jackie nie jest jedynym tematem serialu, jednak w przeważającej części tworzy ono tożsamość tytułowej pielęgniarki. Kobieta romansuje z farmaceutą Eddiem tylko w celu łatwiejszego dostępu do środków farmakologicznych. Gdy ten zostaje zwolniony, a jego funkcję spełnia maszyna, kobieta nie zważając na ryzyko, postanawia okradać urządzenie.

Pierwszy sezon serialu stacji Showtime okazał się hitem i zebrał pochlebne recenzje ("New York Magazine" nazwał "Nurse Jackie": "Najlepszym serialem w kablówce, będącym refleksją na temat natury uzależnień, z przełomową postacią kobiecą"). Od 22 marca możemy oglądać drugi sezon tej czarnej komedii.

Nowa seria rozpoczęła się odcinkiem "Comfort Food", w którym wprowadzono nowego bohatera - pielęgniarza Sama (Arjun Gupta). Męskie alter ego Jackie cały drugi sezon będzie "na zejściu". Jednak to pewne podobieństwo w bohaterach nie przyczyni się do zawiązania między nimi przyjaźni. Wręcz przeciwnie, Sam poddaje się kuracji odwykowej i osiąga sukces, którym postanawia podzielić się z Jackie - wyciąga pomocną dłoń w kierunku "narkotycznej pielęgniarki".

Kobieta lekceważy jednak oferowaną przyjaźń i wybiera drogę uzależnienia. Dokąd ją to zaprowadzi? Tego dowiemy się 31 maja w finale sezonu.

Opioidy - grupa substancji działających na receptory opioidowe, Głównym zastosowaniem opioidów jest walka z silnym bólem. Opioidy należą do jednych z najbardziej uzależniających substancji znanych człowiekowi. Dostępne są pod różnymi postaciami.

5. Isaac Mendez / "Herosi"/ heroina

Pamiętacie słynny cykl portretów Stanisława Ignacego Witkiewicza? Zakopiański artysta malował znajomych pod wpływem wszelakich używek odurzających, które pozwalały mu rozszerzyć świadomość, a dzięki temu lepiej oddać aurę modela.

Podobnie jest w przypadku bohatera "Herosów". Jednak Isaac wybrał sobie inny "stuff" i inaczej go używał niż Witkacy. Korzystał z profetycznych dobrodziejstw heroiny. Malarz uważał, że pod jej wpływem odkrywa tajemnice przyszłości, które warto przelać na płótno. Narkotyk wyzwalał w nim moc prekognicji.

Isaac Mendez - postać tragiczna:

Zażywanie heroiny było jednak dylematem superbohatera. Z jednej strony dawało mu to niesamowitą energię twórczą, konsekwencją czego były wizjonerskie i dobrze sprzedające się obrazy. Z drugiej jednak strony narkotyki wyniszczały jego związek z Simone - jego marszandką.

Ostatecznie, kiedy uciekł od nałogu, opuściły go moce jasnowidzenia, a tym samym utracił sens tworzenia.

Obrazy Isaaca Mendeza:

Heroina (diacetylomorfina, diamorfina) - organiczny związek chemiczny po raz pierwszy zsyntetyzowana w 1874 roku, wykazująca od niej około 3 a nawet 5-krotnie silniejsze działanie przeciwbólowe w przypadku podania dożylnego.

Jest bardzo silnym środkiem narkotycznym, który powoduje euforię i błogą apatię. Prowadzi u stosujących ją osób do rozwinięcia się uzależnienia psychicznego i uzależnienia fizycznego. Może być stosowana dożylnie, do nosa w postaci tabaczki lub palona (wdychanie oparów podgrzewanej heroiny). Ostatnia droga podania do ustroju nazywa się chasing the dragon i jest popularna w krajach azjatyckich.

4. Gregory House / "Dr House"/ Vicodin

"Dr House" podobnie jak "Heroes" jest przykładem serialu, który traci na swej jakości wraz z upływem czasu. Wbrew pozorom nie jest to nic nadzwyczajnego i większość serialowych produkcji wykazuje taką tendencję.

Pomimo to, smutno jest patrzeć jak jeden z lepszych seriali medycznych traci na fabule na rzecz błahostek i komercji. Dodatkowo winą za niepowodzenia serialu można obarczyć głównego bohatera, uzależnionego od narkotyków.

Reklama Vicodinu:

W pierwszych dwóch sezonach serialu nałóg Gregory'ego był jednym z czołowych elementów fabuły. Lekarz zażywał Vicodin, gdyż… bolała go noga. Choć personel szpitala był zaniepokojony, patrzył na uzależnienie wybitnego lekarza przez palce. Aż do trzeciego sezonu, w którym lekarz zadarł z dociekliwym policjantem. Michaelem Tritterem, będący stróżem prawa, rozpoczął śledztwo w sprawie nałogu House'a. Mężczyzna dążył do odebrania lekarzowi licencji, co prawie mu się udało.

To jednak nie koniec kłopotów House'a. Wierni widzowie wiedzą, że już w szóstym sezonie wplątuje się on w kolejne tarapaty.

Kontrowersyjny lekarz nie potrafi wyciągnąć wniosków ze swoich wcześniejszych doświadczeń. Jego uzależnienie z odcinka na odcinek staje się coraz większe. Jeden z odcinków szóstego sezonu, "Broken", w którym historia House'a osiąga swój punkt kulminacyjny, jest niewątpliwie jednym z najlepszych, aczkolwiek został nakręcony już zbyt późno. Show z udziałem gwiazdy staje coraz słabsze.

Oczywiście House wciąż ma wielu fanów na całym świecie, jednakże jego postępowanie przyczyniło się do obniżenia pozycji serialu w rankingach oglądalności.

Piosenka o środkach przeciwbólowych. W roli głównej House:

Vicodin - nazwa handlowa środka przeciwbólowego zawierającego hydrokodon oraz paracetamol, Dostępny jest tylko na receptę. W Polsce nie jest zarejestrowany żaden preparat stanowiący połączenie hydrokodonu i paracetamolu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje