Reklama

Dexter

Ocena
serialu
8
Dobry
Ocen: 314
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

​Gwiazdy z polskimi korzeniami. Potrafią mówić po polsku?

Lubimy świętować międzynarodowe sukcesy naszych rodaków. Ostatnio cieszyliśmy się, gdy świat docenił "Zimną wojnę" i jej twórców. Teraz trzymamy kciuki za Rafała Zawieruchę. Wiele osób z takim samym zachwytem czyta o hollywoodzkich gwiazdach z polskimi korzeniami.

Okazuje się, że takich osób jest całkiem sporo. Niektórzy zachowali polsko brzmiące nazwiska, inni opanowali nawet polski język. Są też i tacy, w których żyłach płynie tylko trochę polskiej krwi. Nie przeszkadza im to w mówieniu o swoim pochodzeniu.

Emily Ratajkowski

Emily Ratajkowski popularność zdobyła dzięki występowi w teledysku do utworu Robina Thicke "Blurred Lines". Od tej pory nie schodzi z pierwszych stron gazet. 

Piękna modelka i aktorka urodziła się w Londynie, ale wychowała w Kalifornii. Emily Ratajkowski wychowała się w rodzinie artystycznej. Jest córką malarza Johna Ratajkowskiego i pisarki Kathleen Balgley. Rodzina jej ojca wywodzi się z Polski.

Reklama

- Byłam w Krakowie i w Warszawie sześć lat temu, wspaniałe miasta. Mama mówi po polsku, ale ja niestety już nie, to trudny język - powiedziała Ratajkowski w wywiadzie dla "Vogue'a".

Modelka przyznała, że pewien hollywoodzki producent zaproponował jej zmianę nazwiska na bardziej prostsze w wymowie. - Odczep się, nie będę ułatwiać ci życia - odpowiedziała mu nie przebierając w słowach.

Yvonne Strahovski

Gwiazda serialu "Chuck" i "Dextera" urodziła się jako Yvonne Jaqueline Strzechowski. Pod wpływem producenta zaczęła korzystać profesjonalnie z nazwiska Strahovski. Aktorka przyszła na świat i wychowała w Sydney dokąd wyemigrowali jej rodzice. 

Mówi płynnie po polsku, o czym wielokrotnie mogli się przekonać jej fani. W ramach promocji serialu "Opowieści podręcznej" nakręciła filmik po polsku. Nie są jej obce również polskie tradycje. Na swoim Instagramie pokazała zdjęcie z wielkanocną święconką. 

Aktorka nie traci kontaktu ze swoją rodziną w Polsce i regularnie ją odwiedza. - To właśnie dzięki niej nie zapomniałam języka. Posługuję się nim codziennie - zdradziła w jednym z wywiadów.

Jared Padalecki

Jared Padalecki zdobył rozpoznawalność dzięki roli w "Kochanych kłopotach". Ale to dopiero serial "Supernatural" dał mu ogromną popularność. 

W żyłach aktora płynie krew z całego świata. Jego ojciec jest z pochodzenia Polakiem. Matka ma korzenie angielskie, niemieckie, francuskie i szkockie. Dziadkowie aktora wyjechali do Stanów Zjednoczonych z Katowic. 

Padalecki zna kilka słów po polsku. W rozmowach z fanami zapewniał, że chętnie wybierze się do Polski poznać miejsce, z którego wywodzi się jego rodzina.

Mia Wasikowska

Mia Wasikowska jest jedną z najbardziej zapracowanych gwiazd młodego pokolenia. 30-letnia aktorka zaczęła karierę od seriali "Cena życia" i "Terapia". 

Ten drugi zapewnił jej rozpoznawalność. Matka Wasikowskiej, fotografka Marzena Wasikowska, w młodości wyemigrowała z Polski. 

- Jestem Polką, ponieważ moja mama jest Polką - wyznała Mia w jednym z wywiadów. 

Gdy miała 8 lat na rok zamieszkała z rodziną w Szczecinie. Do dzisiaj regularnie odwiedza swoją "drugą ojczyznę". 

Mówi trochę po polsku, ale sama nie czuje, by mówiła płynnie. Jej ulubionym filmem jest "Niebieski" Krzysztofa Kieślowskiego. To między innymi ten film miał ją zainteresować aktorstwem.

Christine Baranski

Christine Baranski należy do grona charakterystycznych i niezwykle charyzmatycznych amerykańskich aktorek. 

Jest córką polskich emigrantów i nie ukrywa swoich polskich korzeni. 

- Mój brat płynnie mówił po polsku, bo rodzice wychowywali go w tym języku. Doszło do tego, że kiedy poszedł do przedszkola, nie znał wystarczająco dobrze angielskiego. Rodzice byli tym tak zaniepokojeni, że do mnie mówili wyłącznie po angielsku. Bardzo tego żałuję - przyznała w wywiadzie z "Tele Tygodniem". 

W jednej z rozmów zdradziła, że Wigilię spędza zgodnie z polską tradycją. Jej dziadkowie występowali byli aktorami w polskim teatrze w Buffalo. W wywiadach często podkreśla, że to waśnie dzięki nim została aktorką.  

Leelee Sobieski

Leelee Sobieski, amerykańska aktorka, urodziła się w artystycznej rodzinie. Jej ojciec jest malarzem, a matka pisarką. Świat filmu szybko się o nią upomniał. Jako nastolatka miała już za sobą występy u boku gwiazd. Zagrała m.in. w "Oczach szeroko zamkniętych" Kubricka, w filmie "Ten pierwszy raz" z Drew Barrymore. 

We francuskim serialu o Joannie d'Arc zagrała główną rolę, która przyniosła jej nominacje do Emmy i Złotych Globów. Płynnie mówi po angielsku, francusku i "trochę" po polsku. Polskobrzmiące nazwisko zawdzięcza ojcu, który ma polskie korzenie. Aktorka lubi podkreślać, że jednym z przodków miał być sam król Polski, Jan III Sobieski.

Jane Krakowski

Jane Krakowski zdobyła popularność dzięki roli dzięki roli Elaine Vassal w amerykańskim serialu "Ally McBeal". Rodzina ojca aktorki pochodzi z Polski, a matka ma mieszane pochodzenie. Rodzina aktorki od strony ojca pochodzi z Krakowa. Dziadkowie i ojciec mówią płynnie po polsku. 

W domu rodzinnym aktorki mówiono w dwóch językach, ale ona sama nie mówi zbyt wiele po polsku. Jej prawdziwe nazwisko Krajkowski. Gdy rozpoczęła karierę aktorską, usunęła "j" z nazwiska. Zdecydowała się na to, ponieważ wiele osób miała problem z jego poprawną wymową - usilnie starali się je wymawiać z "j", choć w rzeczywistości było nieme. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL