Beverly Hills, 90210

Ocena
serialu
8,6
Bardzo dobry
Ocen: 144
Oceń
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10

"Beverly Hills, 90210": Telewizyjny strzał w dziesiątkę

Niezależnie czy jesteś fanką lub fanem spodni z wysokim stanem obiektywnie wszyscy musimy przyznać, że "Beverly Hills, 90210" był nie tylko jednym z najpopularniejszych seriali wszechczasów, ale i najważniejszych...


Reklama


 

Wszystko zaczęło się w... Degrassi

Serial "Gimnazjum Degrassi" i jego kontynuacja "Liceum Degrassi" to kanadyjski serial dla młodzieży realizowany w latach 1987-1991. To format tego serialu postanowił zakupić na rynek amerykański producent Aaron Spelling. Gdy twórcy serii "Degrassi" nie zgodzili się na tę transakcję, rzutki potentat zdecydował się stworzyć własny serial o młodzieży. Tak narodziło się "Beverly Hills, 90210". Spelling z pewnością był pewien sukcesu swojej produkcji, lecz wątpliwym jest, by przewidział jak wielki będzie to sukces. "Beverly Hills, 90210" obejrzało ponad 200 milionów widzów.

 

10 lat w Beverly

Co stoi za tak wielkim sukcesem serialu Spellinga? Jak celnie zauważa jeden z internetowych recenzentów "Beverly Hills, 90210" to tak naprawdę trzy seriale w jednym: serial o miłości nastolatków, o problemach na studiach i o ludziach wchodzących w dorosłe życie.

Osią fabularną serialu jest rodzeństwo Walshów - Brenda i Brandon - którzy wraz z rodzicami, Jimem i Carol, przeprowadzają się z zimnej Minesoty do bogatej dzielnicy Los Angeles - Beverly Hills. Tajemniczy ciąg cyfr będący dopełnieniem tytułu to kod pocztowy tego rejonu.

Tam Brandon i Brenda stają się częścią grupy przyjaciół, która składa się z rozpuszczonego syna znanej aktorki, Steve’a, inteligentnej i nieszczęśliwie zakochanej w Brandonie Andrei, naiwnej Donny (być może najsłynniejszej ówczesnej dziewicy Ameryki), szukającego akceptacji, niepewnego siebie Davida, seksownej Kelly, która nie cofnie się przed niczym, by zdobyć to czego chce oraz ucieleśniającego typ buntownika bez powodu Dylana.

10 lat trwania serialu przyniosło niezliczoną ilość tematów, które ta produkcja poruszała oraz kolejne zmiany konwencji opowieści - od serialu skupionego na społecznych problemach (pierwszy seks, narkotyki, dylematy moralne nastolatków) przez młodzieżową operę mydlaną, aż po styl nazwany przez internetowych recenzentów "yuppie in love" czyli życie erotyczne i miłosne młodych, dobrze zapowiadających się, bogatych dwudziestokilkulatków.

Ocenia się, że serialowy okres szkoły średniej zalicza się do najbardziej udanych - historie opowiedziane w trzech pierwszych sezonach "Beverly Hills, 90210" i ich styl wizualny definiują obraz serialu w świadomości społecznej. Późniejsze odsłony ogląda się jednak nadal z przyjemnością - pomimo dość ważnych zmian w obsadzie serialu. Na przestrzeni 10 lat aktorzy odchodzili, ale i powracali w skład ekipy. Popularność serialu w Stanach otwierała im drogi do, wydawałoby się, wielkich karier. Jednak żaden z głównych aktorów nie zrealizował nigdy swojego wielkiego hollywoodzkiego snu o sławie.

 Serial zdobył dużą popularność na całym świecie - także w Polsce. Na początku lat 90-tych Telewizja Polska rozpoczęła pierwszą emisję "Beverly Hills, 90210", jednak, co jest znamienne dla tego nadawcy w tamtym okresie, po czterech sezonach zaprzestała emisji serialu. Pełne 10 sezonów serialu, nie bez perturbacji i zmian godzin emisji, pierwsza wyemitowała stacja TVN. Serial gościł też na antenie TV4 i Polsatu.

Teraz "Beverly Hills, 90210" możemy oglądać na antenie CBS Drama w dni robocze, o 10:00, 14:00 i 21:00. Stacja emituje serial od pierwszego sezonu.

Miarą wielkiego sukcesu "Beverly Hills, 90210" jest ogromna ilość nagród i nominacji, jaką zdobyła ta produkcja: cztery nominacje do Złotego Globu, Nagroda Młodych Artystów w 1993 dla głównej obsady i niezliczona ilość nominacji indywidualnych do tejże na przestrzeni ośmiu lat. W 1992 i 1993 serial zdobył hiszpańską nagrodę TO de Oro, a w 1995 Amerykańskie Stowarzyszenie Kompozytorów, Autorów i Wydawców przyznało swoją nagrodę muzycznej czołówce serialu. Serial był także nominowany do nagrody BMI, Teen Choice Award i TV Land Award. 

"Beverly Hills, 90210" doczekał się kilku spin-offów i kontynuacji - "Melrose Place", "Models  Inc." i "90210".


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje